Снимка: БГНЕС
Министърът на финансите се обърна с протестно писмо към ресорния комисар Пиер Московиси
Министърът на финансите Владислав Горанов е изпратил остро писмо до шефа си в Брюксел - европейския комисар по икономически и финансови въпроси, данъчно облагане и митнически съюз Пиер Московиси.
Финансистът ни номер 1 се оплака от съседите ни в Атина, въвели преференциален данъчен режим: „В писмото на министъра ни се изразява позицията на България по отношение съвместимостта на разпоредбите на чл. 23, 65 и 66 от Кодекса за подоходно облагане на Република Гърция № 4172/2013, изменен и допълнен със закон № 4321/2015”.
„Както и на издаденото на основание чл. 65, ал. 6 и 7 от кодекса Решение на министъра на финансите на Гърция, с което е определен списъкът на държавите с преференциален данъчен режим с правото на ЕС”, съобщиха от пресцентъра на МФ.
Горанов изразява „силното си безпокойство, че приетите от Гърция данъчни разпоредби са несъвместими с правото на Европейския съюз и нарушават основополагащите принципи, залегнали в Договора за функционирането на Европейския съюз”.
Той посочва в посланието си, че „въвеждането на данъчно облагане с 26% данък при източника на всички сделки и трансакции с източник България, както и Ирландия и Кипър, е дискриминационна и непропорционална на преследваната цел мярка”.
От думите на Горанов се разбира, че по този начин южната ни съседка насърчава корупцията и укриване на данъци. „Така по презумпция се приема, че сделките се осъществяват с цел данъчна измама или отклонение от данъчно облагане, само на основание на това, че данъчните режими на облагане с корпоративен данък в тези три страни са по-благоприятни в сравнение с режима на облагане на Гърция”, гласи писмото.
Според МФ на България обаче корпоративното подоходно облагане не може да се разглежда изолирано: „Тъй като представлява част от модела на данъчната система, който всяка държава членка определя съобразно национални и общоевропейски цели и приоритети, при спазване на правото ЕС”.
Владислав Горанов се възмущава, че изолираната политика на Атина относно налозите е неприемлива за страна-членка. „Допускането на подобна практика от една държава членка на ЕС би имало изключително силен негативен ефект и би подкопало цялостното функциониране на вътрешния пазар на общността”, се обобщава в писмото.