Той се обяви "за" използването на биометрични данни при постъпването в болница

 

„Използването на пръста е вид биометрични данни. Това не е влизане в личното пространство, няма такава възможност за спекулиране. Но със сигурност това няма да промени отношенията между лекари и пациенти”, заяви в студиото на „Здравей, България” директорът на УМБАЛ „Св. Екатерина” проф. Генчо Начев.


Изказването му беше по повод идеята да се взима пръстов отпечатък при постъпване в болница или при закупуване на лекарства от аптеките. Той даде за пример Англия и Испания, където родителите следят какво пазарува детето им в училище и знаят какво е закусвало.


По думите му след въвеждането на личните карти като регистрация при постъпване в болница, за пръв път от 6-7 години насам има задържане на хоспитализациите на това ниво, на което са били.


„Поначало финансирането на болниците е сбъркано и то трябва да се промени. Това, за което говорим ние, е да се сведе до минимум възможността за отчитане на пациенти, които не са минали през болничните заведения. Така че в това положение е положителен знак”, добави проф. Генчо Начев.


Относно идеята да се вдигне цената на „Гражданската отговорност” и парите да бъдат използвани при лечението на пациенти, пострадали при катастрофи, той заяви: „Травмите не са заболявания и трябва да се помисли върху лечението, което се осигурява от Касата. По тази логика ще трябва да взимаш за наркоманиите, за всичко, което си причиняваш сам. Има резон „Гражданска отговорност” или застраховката, която се прави, да се повиши и оттам да идват парите за лечението на тези пациенти”.


По думите му пръстовият отпечатък дава възможност, когато той попадне в болница след тежка катастрофа, лекарите да са наясно с неговите болести и проведените лечения.


„Това би вкарало повече ред. Не искам да се пестят средства от Здравната каса, не искам да се изразходват неефективно”, заключи той.


Целия разговор гледайте във видеото.