От промените отпадна възможността малкият и среден бизнес да въведе гъвкаво работно време

Ученици и студенти излязоха на нови протести в Париж срещу планираните от френското правителство реформи в трудовото законодателство. Новите демонстрации днес съвпадат с началото на разглеждането на текстовете от проектозакона в Долната камара на парламента, съобщава "Франс 24", цитиран от БГНЕС.

Още по темата

 

Предишни демонстрации на учещите и профсъюзите през последните седмици събраха стотици хиляди недоволни по улиците на големите градове в страната – Париж, Марсилия, Лил, Нант, Рен, Страсбург и други. Според организаторите в протестите миналата седмица са участвали над 1 милион души. Полицейските данни са доста по скептични, като според тях демонстрантите са били от порядъка на 390 000.

 

Повечето от акциите до този момент бяха мирни, но някои завършиха със сблъсъци между студенти и полицията. Градският и друг транспорт в градовете също беше засегнат, като работниците в железниците също организираха стачни действия.

 

„Нужни са ни много хора на демонстрациите за днес и в събота. Броят на младите хора на улицата ще е решаващ за постигането на фактическа промяна”, заяви ръководителят на студентския съюз UNEF Уилям Мартине.

 

Движението срещу трудовите реформи започна да ражда и други форми на протест. Няколкостотин души през нощта окупираха емблематичния Площад на републиката в Париж, взимайки пример от лявото протестно движение „Възмутените” (“Indignados”) в Испания.

 

Социалистическото правителство на президента Франсоа Оланд цели чрез плануваните реформи в трудовото законодателство да окуражи бизнеса да наема повече хора. Справянето с безработицата във Франция, която е на почти непроменливо ниво от 10% през годините, е голямото неизпълнено предизборно обещание на Оланд – най-малко популярният държавен глава в съвременната история на страната.

 

Оланд заяви, че ако властта не успее да повиши заетостта, той няма да се кандидатира за втори президентски мандат през 2017 година.

 

Демонстрациите във Франция са заради предвидени мерки по улесняването на уволненията в компании, които са в лошо състояние. Тези мерки се предвиждат, въпреки че правителството вече се опита да задоволи интересите на работодателите в предишни версии на плановете.

 

Според социологическо проучване 58% от французите не подкрепят реформите.

 

Трудовият министър Мириам Ел Комри миналата седмица обяви, че разбира защо реформаторските текстове предизвикват такава остра обществена реакция, но те не означават отпадане на всякакъв контрол върху компаниите.

 

Същевременно предприемачите не са щастливи, че от реформите отпадна възможността малкия и среден бизнес да въведе гъвкаво работно време.

 

Утре министрите на образованието и труда трябва да се срещнат с представители на недоволните студенти и ученици.

 

„Нужно ни е време да обсъдим и подобрим текстовете”, заяви образователният министър Наят Валу-Белкасем вчера.

 

При сегашното първо четене на законопроекта ще бъдат разгледани 800 поправки на първоначалните правителствени текстове.