На какви критерии трябва да отговарят стопаните?

Баба и дядо на село - за първи път с помощ от държавата за това, че отглеждат животни. От догодина най-малките стопанства ще ползват обвързана подкрепа, която се полага на най-уязвимите земеделски производства у нас. На какви критерии обаче трябва да отговарят стопаните?

На първо място - да живеят в планините. Помощта се полага на стопанства, които се намират на надморска височина над 750 метра. Изискването е да имаш между 5 и 9 крави или от 10 до 49 овце или кози майки. От земеделското министерство планират това да даде сериозен тласък на хората във високите части на страната, защото на този профил отговарят близо 70% от стопанствата в планините.

По темата

Освен любимото козле на внука си, в двора си в село Айдарово, баба Норка гледа още 20-тина кози и овце. Не само за радост, но и за прехрана. Всичко това обаче струва доста усилия.

„Все едно си на работа – сутрин требва да станеш, требва да им изринеш, требва да сложиш сеното, трябва да сложиш фуража, водичка да им занесеш”, обяснява баба Норка.

За баба Норка и другите като нея, държавата предлага финансова инжекция.

„Освен социалния ефект, ние би трябвало да си даваме сметка и за структурата на земеделските стопанства в планинските райони. При тях огромната част от стопанствата – наистина над 50% са в тази структура”, обяснява Васил Грудев, зам.-министър на земеделието и храните.

Баба Норка обаче се притеснява - че за да получи парите, ще са трябва да премине планини от документи.

„От тях ще изискваме само регистрация на животновъден обект и регистрация на животните в информационната ветеринарна система”, казва още Васил Грудев, зам.-министър на земеделието и храните.

Няма да искат и фактура - че са реализирали продукцията си. От догодина обаче, това ще е нужно за по-големите стопанства, за да получат пари.  По този начин, министър Десислава Танева смята да затегне конрола и да гарантира, че фермите не продават мляко в сивия сектор.