Замърсяване с уран достигна до хиляди чешми в града

Радиоактивна вода в домовете на хиляди българи. В Хасково откриха уран в четири от източниците, снабдяващи с вода града. Водоподаването от тях е спряно и към този момент във всички чешми тече чиста вода. Днес обаче стана ясно, че за проблема се е знаело от половин година. Сигналът идва от Басейнова дирекция преди седмица, а пробите са взети още през септември. 

По темата

Възможно е водата със завишени стойности на уран да е текла в чешмите и по-рано, тъй като последното изследване преди това е през 2014 година.

В сигнала се казва, че в проби от септември има уран три пъти над нормата и алфа активност 13 пъти над нормата. Пробите обаче са още от септември. 

Водата от компрометираните кладенци е стигала до западните квартали на Хасково, а хората в града си спомнят, че десетилетия наред край града са работили уранови мини и не се учудват от констатациите.

На извънреден брифинг в Министерството на здравеопазването успокоиха, че проблемът не би трябвало да се отрази на здравето на хората и дадоха пример, че ако човек приема подобни количества в продължение на 70 години, рискът да се развие сериозно заболяване е 1 на 10 000.

"Няма риск за здравето на хората в Хасково, ситуацията е напълно овладяна. Позволете ми да успокоя страстите. Видяхме заглавия, които са достатъчно апокалиптични. Към момента имаме уверения от ВиК-Хасково, че градът е пресвързан като водоизточници, така че да се осигури без режим вода. Където има проблем, той е фиксиран”, каза служебният министър на здравеопазването д-р Илко Семерджиев. 

Той разясни, че ще обясни как е получена информацията на Басейнова дирекция за повишени нива на уран и алфа активност в питейната вода в Хасково и подчерта, че действително Здравното министерство е било информирано на 4 април.

В телефонен разговор директорът на Басейнова дирекция Георги Семерджиев заяви, че дирекцията няма вина в случая, а за проблема е трябвало да сигнализира първо ВиК-Хасково.

Проверка започна и прокуратурата, която ще изиска информация от институциите, за да провери дали има виновни за замърсяването на водата.

Репортер: Димитър Иванов

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари. 

Редактор: