"Социалният аспект и запазването на работни места са от значение", каза президентът

България е на път да преизпълни целта си за намаляване на вредните емисии във въздуха. С това се похвали президентът Румен Радев по време на конференция за климата в Полша.

Държавният глава коментира още, че страната ни има нужда от сигурна енергетика и повтори идеята за преки доставки на руски газ за България.

България подкрепя споразумението за климата от Париж, което предвижда ограничаване на глобалното затопляне до под два градуса. За да се случи, парниковите емисии трябва да бъдат съкратени с 45% до 2030-та година.

„Категорично отхвърляме завишените изисквания, защото те трябва да бъдат съобразени с нашите национални интереси и възможности. А за нас това означава - запазване на работни места във въгледобива и защита на нашата конкурентоспособност. И много важно - защита на нашата независимост в енергетиката”, заяви президентът Румен Радев.

България е на път да преизпълни целта от намаляване на емисиите с 20% през 2020 г. в сравнение с 1990 г., посочи президентът.

Според Радев трябва да използваме повече европейски програми и иновационни фондове за преструктуриране на въгледобива и за въвеждане на екоенергия, транспорт и индустрия. За това е нужно да имаме предсказуема енергетика, коментира Радев. Според него Европа може да ни помогне като не създава пречки, както в миналото, за руски доставки на газ до България и Евросъюза.

Президентът ще участва в конференцията за климата в Катовице

„Да вземем „Турски поток”, да вземем и това, което предложих на президента Путин - пряка доставка към България, към Европейския съюз, която нарекохме „Български поток”, не „Български поток” като продължение на „Турски поток”, а наистина „Български поток”, коментира президентът.

Пред 30 000 делегати от почти 200 държави в Катовице прозвучаха апокалиптични предупреждения.

„В беда сме, в тежка беда с климатичните промени. За много хора, региони, дори държави, това вече е въпрос на живот и смърт”, заяви Антонио Гутериш, генерален секретар на ООН.

„Ако не действаме сега, на хоризонта остава разпад на нашите цивилазиции и изчезване на природата”, заяви сър Дейвид Атънбъро - британски естественик.

Очакванията от форума не са високи. Съединените щати се оттеглиха от климатичното споразумение, Китай не изпрати високопоставен представители. Големият проблем пред постигане на целите от Париж са парите. Световната банка обяви 200 милиарда долара финансова помощ за държавите, които предприемат действия срещу климатичните промени.

Предизвикателствата пред света в контекста на климатичните промени са огромни, защото 20-те най-топли години в историята са регистрирани през последните 22 години. Средната температура за първите 10 месеца на 2018 г. е била почти 1 градус над нивата от преди началото на индустриализацията в средата на 19 век.

Един градус може и да не  изглежда много, но ако тази тенденция продължи, температурите ще се повишат с 3 до 5 градуса до края на века, а това означава катастрофа. Само един от възможните ефекти - няма да можем да отглеждаме култури като ориз, царевица и пшеница.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК. 

Редактор: