iStock
Изменението на климата ще засегне в еднаква степен различни региони
От „India Times“ са съставили списък на градовете, които могат да се окажат под вода още през 2030 г. Списъкът се основава на карта на „Climate Central“, организация за изследване на климата.
Амстердам ще бъде първият град, който ще бъде засегнат: той има привлекателна архитектура, мостове и несравним нощен живот. Въпреки че холандците са овладели науката за защита от наводнения, изглежда, че този град буквално ще бъде на първа линия на глобалното затопляне и покачването на морското равнище.
Следващ в списъка е иракският пристанищен град Басра, разположен на река Шат ал Араб, която се влива в Персийския залив. Градът е разположен в блатиста местност, така че до края на десетилетието може да се окаже частично или напълно под вода.
Изменението на климата ще засегне в еднаква степен развиващите се и развитите региони. Американският Ню Орлиънс вече разполага със система от диги, които го предпазват от наводнения, но въпреки това местните власти трябва да направят много повече, за да изкара следващото десетилетие.
Сблъсъци на срещата за климата на ООН (ВИДЕО)
Разположена на 118 острова в Адриатическо море, Венеция е свикнала с наводненията. Градът се потапя с два милиметра годишно. Ако искате да видите цялата красота и великолепие на архитектурата на Венеция, ви предлагаме да го направите скоро - преди да се наводни.
Източната част на виетнамския град Хошимин, разположена до река Меконг, е застрашена от покачване на нивото на водата. Дори и да оцелее, животът там ще бъде опасен заради честите бури и наводнения.
Индийският град Калкута, където се празнува Дурга Пуджа, може да бъде наводнен преди 2030 г.
Учените неведнъж са изтъквали необходимостта от ограничаване на повишаването на температурата на Земята до между един и половина и два градуса по Целзий. Това е необходимо, за да се смекчат последиците от глобалното затопляне.
77 държави се ангажираха да премахнат постепенно въглищата
През 2015 г. повече от 190 държави подписаха Парижкото споразумение: то съдържа план за действие за постигане на тази цел. Документът не включва пълно отказване от изкопаемите горива, но държавите трябва да предприемат мерки за адаптиране към изменението на климата, намаляване на емисиите и преход към възобновяеми източници на енергия.
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК, iOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.
Редактор: Илиян Ушеров