Снимка: БГНЕС, архив
Повече от 30 000 души от тях са останали в България
Близо 70 хил. украинци са преминали през граничните пунктове у нас от началото на войната до момента. Статистиката показва, че малко над 33 хиляди от тях са останали за постоянно в страната.
От понеделник всеки, който пристига от Украйна и желае да остане у нас, още на границата ще попълва документи и ще получава статут за закрила, който ще му дава достъп до здравеопазване, социални услуги и до трудовия пазар.
Тези, които са настанени в хотели, но единствено в места, които са регистрирани по Закона за туризма, ще могат да получат и безопасни условия, където да отдъхнат. Собствениците на тези хотели пък от 1 април ще получават гласуваните вече от правителството по 40 лв.на ден. Те ще бъдат за периода от 24 февруари до 1 март.
Атаките на руските сили в Украйна продължават
„От началото на конфликта в Украйна у нас са влезли 69 735 души, от тях са останали в България 33 516, като 1/3 са деца", съобщи на брифинг в Министерския съвет вицепремиерът по ефективно управление Калина Константинова, ръководител на Оперативната координационна група, която планира и организира действията на държавните институции за евакуацията и настаняването на пристигащите в България вследствие на войната в Украйна.
Приоритет на българското правителство е сигурността, добави Константинова.
„Хората в момента влизат у нас в безвизов режим и моделите, които са създадени досега за работа на институциите, не са приложими. Имаме предизвикателството да сменим почти целия модел и начин на работа”, заяви ръководителят на кризисния щаб полк. Валери Рачев.
„Това, което сме създали, започва от предварителни приемателни пунктове, които не са на ГКПП-тата, защото те имат различна функция. На тях се издават документи на всички, които поискат временна закрила. Оттам хората трябва да напуснат със статут, за да се ползват незабавно от него”, каза още той.
По думите му вторият компонент в изготвения модел е съвършено нов. „Той е свързан с управлението на процеса на транспортиране, настаняване и в последствие предложения за работа. Пише се специален софтуер за това", посочи Валери Рачев.
„За транспортирането има създадена организация на три равнища. 12 автобуса на Министерството на отбраната работят непрекъснато, работи се е и с частни превозвачи, които ще поемат трафика в случаи на значителен трафик при преминаване на границата”, добави той.
ООН: Бежанците от войната в Украйна вече са над 2,5 милиона
„На областно и общинско равнище трябва да бъде организиран целият местен капацитет, всички местни представителства на институции там и доброволци. Там се решават основните проблеми”, каза ръководителят на кризисния щаб.
Рачев съобщи, че настанените в държавни и общински структури в момента са около 1100 души, а тези в хотелите са около 2500. „Тези данни са изключително приблизителни, защото динамиката е много голяма. Имаме хора, които пренощуват за ден-два. Общо до този момент имаме реализирани около 10 000 нощувки в структури, които ние сме поставили хора. В тази бройка не влизат украинците, които сами са си запазили нощувки и са си платили”, отбеляза Рачев.
„Прекрасно е, че българите са отворили сърцата и домовете си да приютят бягащите от войната украинци. Като държава ние трябва да подпомогнем сигурна рамка за настаняването на тази уязвима група”, каза Калина Константинова.
Засега общините ще трябва със собствени средства да осигурят подслон и храна на бежанците. Обмисля се търсенето на помощ от Европейския съюз. Пари обаче няма да получат тези българи, които напълно доброволно са приютили украински семейства в домовете си.
ВСИЧКО ЗА ВОЙНАТА В УКРАЙНА ЧЕТЕТЕ ТУК
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.