В него има четири основни стълба

От правителствената пресслужба разпространиха презентация с акценти от окончателния План за възстановяване и устойчивост. В него са отбелязани насоките, по които ще се работи, както и проекти, които ще се финансират със средства от ЕС. Общата стойност на Плана е 13 520 565 000 лева, от които националното съфинансиране е в размер на 2 123 705 000 лева като средствата ще бъдат получени срещу реформи.

„Финалната версия на Плана за възстановяване е абсолютно готова. Искам да поздравя всички министерства, които работиха ден и нощ по нея", каза по-рано днес премиерът Кирил Петков. 

Петков: Финалната версия на Плана за възстановяване е абсолютно готова

В Плана има 4 основни стълба – „Иновативна България”, „Зелена България”, „Свързана България” и „Справедлива България”, като най-голямо финансиране ще получи „Зелена България” -  41,8%. На второ място се нарежда „Иновативна България”, следвани от „Свързана България” и „Справедлива България”.

Урсула фон дер Лайен идва в София в четвъртък

Припомняме, че премиерът Кирил Петков е домакин на посещението на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в София на 7 април, четвъртък. В рамките на визитата си се очаква тя да потвърди подкрепата на ЕК за българския План за възстановяване и устойчивост (ПВУ).


Вицепремиерът Асен Василев коментира документа след заседанието на Министерския съвет.

„Имаме предвидени значителни средства за развитие на бизнес средата у нас”, заяви министърът на финансите и допълни, че тези средства са един огромен шанс да трансформират икономиката и обществото ни в европейски. Василев увери, че България ще получи средствата в рамките на тази година. 

По думите му до края на деня е възможно коалицията да излезе с обща позиция за руския посланик у нас Елеонора Митрофанова. 

На въпроса каква е позицията на България за това, че ЕК обсъжда налагането на ембарго на вноса на въглища, нефт и газ, вицепремиерът отговори, че позицията може да бъде изказана от министър-председателя.

„Подготвени сме за ембарго. По този процес работим от първите дни на войната. Ако спрат доставките на газ или петрол, да имаме адекватна реакция. Ако спрат газа, имаме достатъчно за пълното потребление. За петрола също има план”, увери той.

„Мерки, свързани с цената на газа очевидно ще са необходими. Говорим с Министерство на енергетиката. Мерки, свързани с цените на храните се обсъждат в Министерство на земеделието и храните”, каза още финансовият министър.

По думите на Василев това не е временно явление, защото конфликтът в Украйна вероятно няма да бъде разрешен през следващите месеци, може и да бъде продължителен. Ще трябва да се направи по-сериозен пакет мерки, уточни той като каза, че ще има нужда от общ европейски пакет.

„Имаме предвидени около 700 млн. лева за цифрова свързаност, така че навсякъде да има достъп до интернет. Има предвидени над 500 млн. лева за нови влакове и за градски железници, имаме 112 млн. лева за ефективно използване на водите, 300 млн. лева за водоснабдителни системи, над 1 млрд. лева за социално включване, от които имаме значителни средства за изграждане на въздушна помощ и трансформация на системата на 112. Имаме 350 млн. лева за модернизиране на лечебните заведения, 643 млн. лева имаме за модернизиране на грижата за пенсионерите”, посочи Василев.

По думите му правителството е предвидило предварително изпълнение на Плана за възстановяване и устойчивост, което означава, че от утре министерствата могат да започнат да подготвят тези проекти в най-кратки срокове и средства да стигнат до българските граждани, без да се чака допълнително заплащане от страна на ЕК.
 

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Росана Манева