Снимка: БТА
Това заяви премиерът от Гърция
Правителството ще покаже, че никой не може да ни извива ръцете. Това заяви премиерът Кирил Петков от Комотини, където присъства на инспекция на газовата връзка с Гърция. По думите на министър-председателя трябва да се внимава с „опорката”, че с излизането на България от договора с „Газпром”, цените ще се качат.
„Вярвам, че ще имаме същите или по-добри условия. „Газпром” е започнал да вдига цените за собствените си потребители. Не трябва да сравняваме стари периоди на „Газпром” с цените, които ще имаме, а да сравняваме цените на „Газпром” днес с тези, които ще получим. Надявам се, че ще бъдат по-добри”, подчерта министър-председателят.
За превалутирането на сумите за газ в рубли, Петков каза: „Това за мен се нарича изнудване, рекет, извиване на ръце и всъщност, ако ние позволим това, могат да кажат, че цената ще се качи или няма да ви доставяме газ. Започне ли един договор да бъде едностранно сменян, спира да съществува. Просто искаме да защитим интересите на държавата ни и да се уповем на правовия ред, а не на силния на деня”, категоричен е той.
Относно исканията на бизнеса за връщане към „Газпром” премиерът посочи, че има договор и той трябва да се изпълнява. „Докато не се изпълнява едностранно, ние няма да се наведем и да започнем да се молим в посока, независимо от условията, курса и валутата. Няма да стане. Точка”, категорично обяви той.
Според Петков газ през интерконектора с Гърция може да потече по-рано от септември. „Трасето се тества. До този момент сме нямали дефекти или проблеми, което означава, че качеството е добро”, подчерта министър-председателят.
Относно предстоящия коалиционен съвет премиерът каза, че всички задачи са тежки. Вместо да се фокусираме върху това трябвало да се върви напред, да се следват приоритетите и да се постигат обещаваните резултати.
„Мисля, че това, което нашето правителство ще покаже е, че никой не може да ни извива ръцете. И през работа и много фокусирани задачи ще бъдем диверсифицирани и цените за нашите крайни потребители ще бъдат добри - на същите или по-добри нива от „Газпром”, уточни Петков.
Начало на строежа на терминала за втечнен газ край Александруполис. България е акционер в проекта с 20% чрез „Булгартрансгаз”. Старта на проекта беше даден от премиерите на България, Гърция и Северна Македония, президентът на Сърбия и председателя на Европейския съвет.
Терминалът за втечнен газ в Александруполис
Точно седмица след като „Газпром” обяви, че спира доставките на синьо гориво за страната ни, България се включва в строежа на терминала за втечнен газ в Александруполис. „Булгартрансгаз” участва в проекта с 20%, което гарантира 500 млн. кубически метра годишно. Терминалът трябва да е готов физически до края на 2023 г., но доставките по него ще започнат по-късно.
„Единствено заедно страните от свободна и демократична Европа можем да се противопоставим на руския натиск. Икономическият шантаж на Кремъл няма да успее, защото ще се противопоставим”, посочи Петков.
В проекта участват също Гърция, Сърбия и Северна Македония. Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел пристигна специално, за да изрази подкрепата си.
„Това е важен етап за нашата обща енергийна политика. Ще подобрим енергийната ни инфраструктура, ще ни направи по-силни. С такива проекти европейската сигурност на доставките е далеч по-добра”, обясни Мишел.
„Този проект е пример как можем да преодолеем трудностите. Това е една врата за Източна Европа, но също така и фар, който дава светлина да можем да заместим руския газ с други източници”, смята премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис.
Само на 40 км от Александруполис, при Комотини, е началото на интерконектора с Гърция. Петков съобщи, че е получил гаранция от Гърция, че работата ще приключи в срок до края на юни.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.