В някои райони са готови за частична евакуация
Поредна безсънна нощ. Водната стихия в страната обхвана още населени места в Северозападна България. Там ситуацията остава критична. Управителите на областите Монтана и Враца са в готовност да евакуират жителите на девет населени места в опасна близост до реките Огоста и Скът. Жителите на врачанско са изправени пред нов проблем. Отводнените къщи отново се пълнят с вода. А премиерът Николай Денков ще се включи в кризисните щабове във Враца и Монтана.
Остава усложнена обстановката в селата по поречието на река Огоста. В Хайредин е обявено частично бедствено положение. Нивото на реката вероятно се е повишило заради контролираното изпускане на язовир „Огоста”. В събота са били евакуирани от селото, но хората са останали навън за кратко. Подпочвени води в неделя обаче са наводнили мазетата и дворовете на хората. Реката е излязла от коритото си и е заляла пасище и обор.
АКО ПРЕЛЕЕ: Какви може да са щетите от язовир "Огоста" (СНИМКИ)
От снощи дядо Цветан си е приготвил багажа и документите за евакуация, тъй като водите на река Огоста са залели двора му в село Хайредин. „Документите, парите си взех. И две торби , които е приготвила бабата. Но засега сме тук”, заяви Цветан - жител на с. Хайредин
Разказва, че е успял да спаси кокошките и кучето. След проливните дъждове в село Хайредин са най-видими щетите. Реката е заляла пътя, който води към съседните села Крива бара и Бутан. А полицията регулира движението.
„Има индикации, че нивото на реката пада. На пътя за Крива бара водата е пресякла и може би е влязла вода в близките къщи”, посочва Йордан, местен жител.
Дъждът снощи е оставил будна и Тодорана от село Владимирово. Нейната къща е била на 10 метра от приливна вълна. „Не сме спали цяла нощ. Дежурихме. Много ни беше страх. Не го пожелавам на никой”, разказва Тодорана, жител на с. Владимирово.
Участък от магистрала „Хемус” се е наводнил
До евакуация в село Лехчево също не се стигнало, но цяла сутрин местните следяха нивото на реката. А в община Мизия с тревога следят нивото на р. Скът, тъй като е отчетено повишение. Преди 9 години 1200 къщи в града бяха наводнени, 100 от тях се наложи да бъдат разрушени.
Половината общини в област Враца имат проблеми с високи нива на реките след поройните дъждове. Бедствено положение е обявено в Криводол, а частично бедствено в Мездренска и Врачанска общини. Река Скът излезе от коритото си в село Нивянин.
Няколко са реките в региона, които наистина са пълноводни. Следят се внимателно нивата на реките Ботуня, Огоста и Скът. На места те са излезли от коритата си и са залели пасища, ниви и ливади. Проблем са и подпочвените води, които избиха в мазетата на няколко къщи в село Лиляче.
„Снощи отводниха, но пак се напълни. Не мога да вляза в мазето да си взема нещо от зимнината за готвене. Събух се боса и влязох да изключа печката и фризера, но усетих, че ме удря ток”, разказа Костадина Костова.
„Ще докараме още една помпа тук, за да се опитаме да изкараме цялата вода. С доброволците също ще дойдем. Каквото е необходимо ще направим за жената. Просто това е много ниска точка в селото и е трудно”, твърди кметът на Лиляче Вероника Ценова.
Остава сериозно положението във Видинско. Община Димово и град Дунавци претърпяха сериозни щети по инфраструктурата. Наводнени са десетки къщи. Река Войнишка преля там. Екипи на пожарната отводняват сградите. Шестимата евакуирани в Дунавци още живеят в кметството. Нивата на реките в района постепенно спадат. Започва опис на щетите.
След обилните валежи в София: Отвориха за движение наводнените булеварди (ВИДЕО+СНИМКИ)
Продължава и контролираното изпускане на язовир „Огоста”. Последните данни показват, че нивото му се покачва с около сантиметър на час. С толкова се и изпуска. За момента това не води до вдигане на нивото на река Огоста, каза за NOVA директорът на пожарна безопасност и защита на населението - главен комисар Александър Джартов. До този час не се налага и евакуация на населени места по поречието на реката. Работи се и по река Лесновска в района на Долни Богров. Целта е да не се допусне заливане на моста.
“За момента е спокойно. Наблюдават се коритата и на река Огоста и на река Скът. Включително вчера беше обявено и извънредно положение от областния управител на Монтана. Така, че да могат да бъдат предприети всички своевременни мерки да не се допусне да бъде застрашен човешки живот. Работим в сътрудничество с кметовете на населените места, като те организират доброволците. На този етап не е необходимо да използваме от Националната асоциация на доброволците в България”, посочи главен комисар Джартов.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.