Средните глобални температури вчера са достигнали 17,01 градуса Целзий

Най-горещият ден, откакто се правят измервания, е бил в понеделник, 3 юли. Синоптиците предупредиха, че рекордът е поредният знак за опасното затопляне на климата. Глобалната температура на земята е била 17,01 градуса по Целзий. Това е над досегашния рекорд от 16,92, измерен през август 2016 г.

Според експерти това е тенденция. Подобни рекорди ще бъдат измервани все по-често, прогнозират от американските национални центрове за защита на околната среда.

„Температурите ще се повишат над обичайните стойности в пояса между 50-я паралел северна ширина и 50-я паралел южна ширина. Това са големите архипелази между Индийския и Тихия океан, Карибите и Централна Америка. Между юли и септември това ще доведе до суша в Австралия, островните страни в този пояс и северната част на Южна Америка”, обясни експертът на ООН по климата Вилфран Муфума-Окиа.

„Данните показват, че се движим в грешната посока. Жегата става все по-продължителна и интензивна. Промените предполагат, че летата ще станат по-дълги и по-сухи. Когато имаме валежи - те ще бъдат интензивни и ще предизвикват наводнения”, посочи британският метеоролог Клеър Насър.


Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

 

Редактор: Ина Григорова