То предизвика опасения за възможни сътресения в доставките от богатия на суровината регион

Петролът поскъпна с 4% в началото на търговията в понеделник, тъй като драматичните военни сблъсъци между израелските сили и тези на „Хамас" задълбочиха политическата несигурност и нестабилност в Близкия изток - регионът, който е източник на близо около една трета от суровия петрол в света.

Към 07.00 ч. българско време фючърсите на петрол Брент поскъпнаха с 3,9% към 87,90 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол WTI - с 4,05% към 86,15 долара за барел.

Този ценови ръст на петрола обърна низходящата тенденция от миналата седмица, когато петролът Брент поевтиня с близо 11%, а американският WTI - с над 8%, отбелязвайки най-голям спад от март насам.

Надежда Нейнски: Конфликтът в Израел е заради готвеното споразумение със Саудитска Арабия

Последните събития в Израел не представляват непосредствена заплаха за петролните потоци, но има риск конфликтът да прерасне в по-опустошителна проксивойна, въвличайки САЩ и Иран, отбелязва агенция „Блумбърг”. Евентуални реакции спрямо Техеран на фона на обвинения от Израел, че той е замесен в атаките, може да застрашат преминаването на кораби през Ормузкия проток - жизненоважен канал, който Иран преди време заплаши да затвори.

Конфликтът между Израел и „Хамас” парира очакванията, че Саудитска Арабия ще намали или ще се откаже от доброволното ограничение на производството си с 1 млн. барела на ден, посочват анализаторите на банката Citigroup Inc. Според тях нарастват рисковете от това Израел да атакува Иран.

Увеличаването на производството в Саудитска Арабия би помогнало за облекчаване на ограниченията в доставките след месеци прекъсване от ключови производители като Риад и Русия.

ОПЕК+: Цената на петрола ще продължи да расте

Кървавите въоръжени сблъсъци през уикенда идват след месеци на намаляване на напрежението между Вашингтон и Техеран, като доставките на суров петрол от Иран се възстановиха до петгодишен връх с „мълчаливата благословия” на Америка. При екстремен сценарий Иран може да отмъсти и да се прицели в Ормузкия пролив, ако Ислямската република се окаже притисната в ъгъла. Водният път е от съществено значение за движението на близо 17 милиона барела суров петрол и кондензат всеки ден, отбелязва още „Блумбърг”.