Сравнението е с последния месец на 2022 г.

Разходите на българското правителство през декември надхвърлят 11 млрд. лв. Това е с над 2 млрд. над направените харчове за същия месец година по-рано, съобщава economic.bg. Данните от Консолидираната фискална програма (КФП) на Министерството на финансите показват, че като цяло разходите на правителството по месеци за 2023-а са значително над тези от предходните години – главно заради по-високите социални плащания.

Въпреки рекордните разходи през изминалия декември, изпълнението им дори не е на 100%, а на 97.9% от заложените в бюджета на Асен Василев за 2023 г. Така общо направените плащания за изминалата година са в размер на 72.5 млрд. лв., което представлява ръст с около 10% на годишна база.

Засега остава неясно в каква степен е изпълнена капиталовата програма за тази година. За нея бяха заложени 8.1 млрд. лв., но месец преди края на годината направените разходи по това перо възлизат на 5.2 млрд. лв.

Финансовото министерство: Очаква се бюджетът за 2023 г. да приключи на дефицит от 2,2% от БВП

По традиция капиталовата програма се залага много голяма, за да играе ролята на буфер. Впоследствие тя не се изпълнява, а това дава възможност да се направят други разходи или да се „коригира” дефицитът – в случая да остане в рамките на 3%. 

Данните на финансовото ведомство показват още, че приходната програма също не е изпълнена на 100%. Основните пречки за това са неизпълнението на събираемостта на ДДС, както и неуспехът на правителството да получи второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост до края на 2023 г.

Така бюджетът за изминалата година приключва с 2.2% дефицит на начислена основа, а заради по-доброто му изпълнение от заложеното, финансовото ведомство заяви, че ще предплати 1.2 млрд. лв. авансово за общинските проекти, заложени в Бюджет 2024. Така, на касова основа, дефицитът набъбва до 2.8%, или малко под тавана от 3% според Маастрихтските критерии.

Редактор: Маргарита Стоянчева