Аптеките ще получават по 15% от стойността на отпускания медикамент, но не повече от 25 лв.

Българският фармацевтичен съюз и Здравната каса са постигнали консенсус за начина на финансиране на услугите по изпълнение на рецепти, съдържащи лекарствени продукти, покривани изцяло от здравния фонд. Формулата, която ще използват, е пропорционална спрямо стойността на съответните медикаменти.

Това е ключов момент в диалога между Здравната каса и Българския фармацевтичен съюз относно предложените промени за предписване и отпускане на някои лекарствени продукти. Търсенето на консенсус между двете страни започна още миналата седмица и беше съпроводено от протестно затваряне на аптеки в цялата страна за по няколко часа.

Ще имат ли достъп до лекарства пациентите при фалити на аптеки

На практика промяната за пациентите ще бъде в това, че те ще могат да взимат предписаните им лекарства в различни аптеки, а не както досега цялата рецепта да бъде изпълнена на едно място. Споразумението между преговарящите страни беше необходимо, заради ограничения оставащ финансов ресурс в резерва на Касата. Фармацевтите определят това решение като краен компромис, който са допуснали, за да не се стига до прекратяване на договори между някои аптеки с Касата, каквото желание бяха заявили миналата седмица. Така вместо предишната такса от 5 лева на рецепта, с новата формула сумата ще бъде процент от стойността на лекарството.

„Аптеките ще получават възнаграждението като процент от стойността на отпусканите медикаменти. Той ще е 15%. Максимумът е 25 лв. на лекарствен продукт. Ще бъде спестен значителен финансов ресурс”, посочи временно и. д. управител на НЗОК проф. Момчил Мавров. Според Димитър Маринов, който е председател на Българския фармацевтичен съюз, „този механизъм е много по-справедлив”.

За фармацевтите това ще бъде по-ниско финансиране от получаваните досега пари за извършена услуга. А промяната виждат като изход от възможни проблеми за пациентите. „Ако беше останал старият ред, пациентите лесно щяха да намират евтините и трудно скъпите медикаменти”, подчерта Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

И също - като улеснение при изпълнението на рецепта, съдържаща повече от едно лекарства. „Ако имат предписани няколко медикаменти, вече пациентите ще могат да ги взимат в различни аптеки до 3 работни дни от първото изпълнение”, обясни Маринов.

Ключов фактор за финансирането на аптеките ще бъде съобразяването на бъдещия бюджет на Касата спрямо новата определена формула. 

Репортер: Алис Дамянова

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase

Редактор: Станимира Шикова