"Няма да пращам дъщерите си на работа, ще ги образовам и ще ги карам да тренират гимнастика", казва бащата на едно от тях

Възможностите за спорт в Пакистан са много малко, особено за жените. 64% от населението на страната е на възраст под 30 години и се нуждае от активни тренировки, разказва Voice of America

Соня Назар ул Ислам казва, че откакто е видяла момчета да тренират в нейния квартал Карачи, Пакистан, е искала да стане гимнастичка. „Докато се разхождах по улиците, надничах в спорните зали на училищата, за да видя какво правят момчетата, скачаха нагоре-надолу, тренираха интересен спорт”, разказва Ислам пред VOA. Соня и нейната сестра Анвара са ученички от девети клас, които живеят в Махар, беден район на Карачи, чието население е предимно от бенгалски етнос. Там е обичайно явление децата да работят.

От Пакистан до Олимпийските игри: Кишмала Талат - състезателката по спортна стрелба, която разчупва табутата

Но Соня и Анвара получават шанс да участват в тренировките по гимнастика, благодарение на родителите си, които се противопоставят на призивите да накарат момичетата да започнат работа. „Няма да пращам дъщерите си на работа, ще ги образовам и ще ги карам да тренират гимнастика“, казва бащата на двете сестри. 

Арт камиони: Неизменна част от пакистанската култура (ГАЛЕРИЯ)

Мястото, където тренират момичетата, се нарича „khel“, думата на урду за „спорт“. Това е проект на благотворителната организация Imkaan, който предоставя на децата възможност да спортуват. Нейният основател Тахера Хасан казва, че е било предизвикателство да се намерят учители по гимнастика. „Нито имаме съоръжения, нито възможности, затова когато започнахме, имаше само две гимнастички“, обяснява Тахера Хасан, член на Организацията на фондацията за благосъстояние на жените.  

Въпреки нуждите на програмата, Соня и Анвара се надяват, че спортът може да промени живота и бъдещето им. „Ако не тренирах гимнастика, нямаше да разширя мирогледа си. Чувствам се страхотно, когато се срещам с нови хора”, казва Соня. 

Спортът показва на тези момичета, че съществуват възможности отвъд работата във фабрики за почистване на скариди.  

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase

Редактор: Цветина Петрова
Източник: Voice of America, vesti.bg