Проверява се и дали част от тези пари са отишли към ТЕЦ „Варна” на Доган

Антикорупционната комисия разследва безстопанственост и присвояване в Българската банка за развитие заради отпуснат кредит за над 148 млн.лв. Проверява се как част от кредита, даден от ББР на фирма, свързана с бизнесмена Румен Гайтански по прякор Вълка, е отишла за погасяване на банково задължение на „ТЕЦ-Варна”, съобщиха от комисията.

Кредитът е отпуснат на фирмата „Роудуей Кънстракшън” и е в размер на 148,5 млн. лева. За обезпечението му бил представен договор за доставка на инертни материали от фирмата „Пътстройинженеринг“, също свързана с Гайтански. Този договор обаче е бил прекратен седмица след подписването му, казват от комисията. Това на практика прави заемът необезпечен. Разследването установило, че фирма, свързана с въпросния кредит е погасила задължения за 30 млн. лв. на ТЕЦ - „Варна”, в който мажоритарен дял има почетният лидер на ДПС Ахмед Доган.
От комисията допълват, че това е довело до значително ощетяване на финансовия интерес на държавата.
Публикуваме съобщението на КПК без редакторска намеса.

"Обект на разследване са данни за допуснати от длъжностни лица от ББР безстопанственост и присвоявания във връзка с договор, сключен на 17 юни 2019 г., с който от банката на „Роудуей кънстракшън“ е предоставен кредит в размер на 148.5 млн. лв., за чието обезпечение е представен сключен договор за доставка на инертни материали от „Пътстройинженеринг“ АД. Основен акционер в последното дружество е „Биомайнинг“ АД. В хода на разследването са установени данни, че и трите търговски дружества в действителност се управляват от българския гражданин Р.Г.
Установено е, че договорът, послужил за обезпечение на предоставения от ББР на „Роудуей кънстракшън“ кредит, е прекратен седмица след подписването му през 2018 г.

Българската банка за развитие сключва нов договор с ЕК

В хода на разследването Комисията за противодействие на корупцията е анализирала множество договори между посочените дружества, за да установи разходването на получения от ББР кредит.   Налице са данни, че „Кристална вода“ АД получава със заем от „Био майнинг“ АД значителни финансови средства. Установени са данни, че българският гражданин Р.Г. е свързан и с управлението на „Кристална вода“ АД.

От анализа на събраната документация се установява, че „Кристална вода“ АД се явява обезпечител по договор за кредит между „Търговска банка Д“ и ТЕЦ „Варна“ АД от 2019 г.

Установено е, че „Кристална вода“ АД погасява задълженията на ТЕЦ „Варна“ АД към „Търговска банка Д“. Налице са данни, че времевият период, в който това е направено, съвпада с предоставянето на заем в размер на 30 млн. лв. от дружеството „Био майнинг“ АД на „Кристална вода“ АД.

Обект на разследване от КПК е и осъществената през м. юли 2024 г. продажба на свързаната с Р.Г. „Пътстройинженеринг“ АД на регистрирано в гр. Кърджали търговско дружество.

От събраните към момента документи и тяхното задълбочено изследване, налице е обосновано предположение за това, че се касае за извършени закононарушения, които са довели до значително ощетяване на ББР, съответно финансовия интерес на държавата.

Действията по разследването на КПК имат за цел да установи цялостния процес от отпускането от ББР на кредита до неговото усвояване от съответните крайни бенефициенти, с оглед на наличието на данни за представена пред банката фиктивна обезпеченост на отпуснатия заем. Проверяват се и неправомерни действия на длъжностни лица - служители на ББР", гласи съобщението на КПК. 

В позиция до NOVA от ББР заявиха, че поради неплащане на кредита и за да минимизира загубите, от банката са предприели продажба на акциите на „Пътстройинженеринг“. До момента ББР е провела 5 търга за продажба на акции.

Публикуваме позицията без редакторска намеса:

В отговор на Вашето запитване, представяме на вниманието Ви следната информация:

На 17.06.2019 г. Българска банка за развитие (ББР) е отпуснала кредит на „Роудуей Кънстракшън“ АД за сумата от 148 500 000 лв. за придобиване на 5 112 240 броя акции от капитала на „Пътстройинженеринг“ АД.

Поради неплащане на задълженията по договора за кредит, през 2022 г. ББР предприе действия по изпълнение по реда на Закона за особените залози (ЗОЗ) върху търговското предприятие на „Роудуей Кънстракшън“ АД, като бяха назначени управител на „Роудуей Кънстракшън“ АД и ново ръководство на „Пътстройинженеринг“ АД. Целта беше да се оцени финансовото състояние на дружествата, сключените договори с контрагенти и изпълнението по тях, както и възможността им да генерират достатъчно приходи, за да обслужват задълженията си.

През последните две години бяха положени усилия за финансово стабилизиране на „Пътстройинженеринг“ АД и увеличаване на възможностите за реализиране на достатъчно средства от дейността с цел погасяване на възможно най-голяма част от дълга към банката. Оценката на финансовото състояние на двете задължени дружества и предприетите действия показаха, че те не могат да генерират достатъчно приходи за изплащане на задълженията си, което доведе до необходимостта от реализация на отделни активи с цел намаляване на експозицията.

„Пътстройинженеринг“ АД е единственият актив и възможен източник за погасяване на кредитната експозиция на „Роудуей Кънстракшън“ АД. Извършеният анализ на финансовото състояние на „Пътстройинженеринг“ АД и на обезпеченията по договора за кредит показа, че продажбата на акциите му е единствен начин за събиране задължения на „Роудуей Кънстракшън“ АД.

С цел да се избегне допълнително увеличаване на задълженията по договора за кредит и за минимизиране загубите за банката, бяха предприети действия за продажба  акциите на „Пътстройинженеринг“ АД по реда на Търговския закон.

ББР проведе общо пет търга с явно наддаване за продажба на 5 112 240 налични поименни акции от капитала на „Пътстройинженеринг“ АД, собственост на “Роудуей Кънстракшън” АД, заложени в полза на банката.

Първи търг, насрочен за 11.06.2024 г., при обявена начална цена за продажба на акциите  8 900 000 лева. Поради липса на получени заявления за участие на 11.06.2024 г. търгът е обявен за непроведен.
Втори търг, насрочен за 24.06.2024 г., при обявена начална цена за продажба на акциите 7 120 000 лева. Поради липса на получени заявления за участие на 24.06.2024 г. търгът е обявен за непроведен.
Трети търг, насрочен за 05.07.2024 г., при обявена начална цена за продажба на акциите  5 696 000 лева. Поради липса на получени заявления за участие на 05.07.2024 г. търгът е обявен за непроведен.
Четвърти търг, насрочен за 17.07.2024 г., при обявена начална цена за продажба на акциите 4 556 800 лева. Поради липса на получени заявления за участие на 15.07.2024 г. търгът е обявен за непроведен.
Пети търг, насрочен за 30.07.2024 г., при обявена начална цена за продажба на акциите 3 645 440 лева. В срок до 29.07.2024 г. е закупена тръжна документация за търга от две дружества. В банката е получено само едно заявление за участие в търга от „Ариете капитал“ ООД. На 30.07.2024 г. „Ариете капитал“ ООД е обявено за спечелил търга.

С уважение,

Управление „Корпоративни комуникации“ 

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase