Снимка: БТА, архив
Приети бяха и нови правила за избор на обвинител номер 1, както и на председатели на ВКС и ВАС
След близо два часа дебати Пленумът на Висшия съдебен съвет взе решението да се възобнови процедурата за избор на главен прокурор. Приети бяха и правилата за избор на тримата големи - обвинител номер едно ще се избира с мнозинство от 13 гласа, а председателите на върховните съдилища със 17 гласа. До избор на представители на висшите съдии сега няма да се стигне. От понеделник Висшият съдебен съвет започва със заседанията, на които ще се предлагат кандидатурите.
Рестартирането на процедурата по избор на обвинител номер едно сблъска прокурори и съдии във Висшия съдебен съвет. Според част от Съдийската колегия шестата поправка в Конституцията е създала текст в Закона за съдебната власт, който забранява на състав с изтекъл мандат да избира тримата големи.
„Настоящите членове на ВСС, разпределени в две колегии, да нямат правомощието да избират главен прокурор”, каза Олга Керелска - член на ВСС, Съдийска колегия.
Изборът на нов главен прокурор - на 16 януари
Според прокурорите обаче текстът е нищожен, защото самата поправка, която го е създала, е обявена за противоконституционна.
„Ще посоча, че не може със законова норма да се ограничават конституционно закрепени правомощия”, подчерта Огнян Дамянов - член на ВСС, Прокурорска колегия.
На противоположни мнения по темата се оказаха и председателите на върховните съдилища. Според председателя на Върховния касационен съд Галина Захарова преди старта на процедурата парламентът трябва да реши въпроса със спорния член в закона. По друг начин тълкува нормативната база председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков.
„Конституционният съд казва, че той не е противоконституционен. Въвежда норма, с която се ограничават функциите, ограничава се компетентността на колегиите”, обясни Захарова.
Легитимно ли е текущият състав на ВСС да избира нов главен прокурор
„Имаме правомощията да избираме младши съдии, които ще правораздават 20 или 30 години. Имаме правомощия да избираме върховни съдии. Но нямаме правомощия да избираме председатели и главен прокурор с мандати от 7 години”, посочи Чолаков.
След решението за старт на процедурата правосъдният министър Мария Павлова потвърди заявката си,че няма издига кандидат за главен прокурор. „Ако има повече от един кандидат, това ще е само за задоволяване на обществени нагласи и мнения”, е мнението ѝ.
По думите на Дамянов от Прокурорската колегия през последните дни е имало политически натиск да не се размрази процедурата. Въпреки това, към момента той не е водил разговори с кандидати за обвинител номер едно. „Включително със законодателни предложения да се забрани на този ВСС да избира и да освобождава тримата големи”, настоя той.
Какво предстои
Издигането на кандидатури ще става между 19 септември и 10 октомври, в рамките на редовните заседания на Съвета. По закон кандидатури за главен прокурор могат да издигат най-малко трима членове на Прокурорската колегия на ВСС, както и министърът на правосъдието. Концепциите на кандидатите трябва да се представят до 24 октомври. Изслушването на номинираните и изборът на новия обвинител номер едно ще бъде на 16 януари следващата година.
Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase