В различните култури фаталните дати варират

Петък 13-и е ден, който всява ужас у мнозина, а други го смятат за обикновена дата. Страхът от тази дата, известен като "параскаведекатриафобия", е сравнително ново явление в България, повлияно от западната култура. Етнологът Димитър Василев обяснява, че това вярване е възприето масово у нас през 20-ти век под влиянието на САЩ.

Психотерапевтът д-р Галина Кабаджова отбелязва, че суеверията са важна част от човешката психика, свързана с вярата в неземни сили. Според нея страхът от петък 13-и има религиозни корени. Той е наречен трискайдекафобия и произлиза от религиозни вярвания, свързани с предателството на Юда и разпването на Исус в петък. Легендите около тази дата я превръщат в културен феномен. Според Кабаджова, суеверията влияят на хората, дори и на тези, които не вярват в тях, като често се свързват с ритуали за защита от лош късмет. Тя добавя, че ритуалите и фобиите са характерни за обсесивно-компулсивните личности и съветва хората да ги използват за справяне със страха.

Рожденик веднъж на 4 години: Какво е да си роден на 29 февруари

В българската култура петък е свързан с много суеверия, макар че числото 13 няма същото влияние. Според етнолога Димитър Василев, съществуват 12 "черни петъка" в годината, които се свързват с големите християнски празници и имат множество забрани.

В различни култури обаче фаталните дни варират – например в Гърция и испаноезичните страни зловещият ден е вторник 13-и. Според гръцката митология това е денят на Арес - лошият ден. Отделно има и две исторически събития – два пъти е превзет Константинопол на вторник 13-и.

"В повечето европейски и американски авиокомпании не съществува 13-и ред, защото се смята, че е фатално число, което носи нещастие", посочи пилотът Марио Бакалов. "Голяма част от пътниците са така или иначе под стрес или имат страх от летене, няма нужда от допълнително напрежение", добави той. При китайските авиокомпании често липсва ред 4, тъй като се смята за фатално число, свързано със смъртта.

Новините от друг ъгъл - последвай ни в TikTok и открий лицата зад събитията, които формират света ни!
Редактор: Мира Мирчева
Източник: Иван Лазаров, Николай Трифонов, БТА