Снимка: БГНЕС
Предвиждаше се причинителят или притежателят на отпадъците да плаща разходите
Народното събрание отложи за седми път въвеждането на новия Механизъм за формиране на таксата за битови отпадъци. Така реформата ще влезе в сила от 1 януари 2026 г., вместо от догодина. Депутатите взеха решението бързо и на двете разглеждания.
Предложението за отлагането дойде от страна на ГЕРБ, като аргументите им са, че ако от 1 януари плащаме по-висока цена за смет, това ще доведе до сериозни проблеми за хората, тъй като увеличението се очакваше да бъде няколко пъти.
В този период на отлагане се очаква да се направят редици промени, които да минимизират увеличението на цената, която евентуално ще стане факт от 2026 година.
Всичко това обаче предизвика спор в парламента, макар при гласуването подкрепата да беше голяма.
Такса „смет”: Общините все още не са получили методика, по която да направят изчисленията
Промяната предвижда да се премине на принципа „замърсителят плаща”. Единият от вариантите пред общините е да се плаща спрямо реалното количество изхвърлени отпадъци. Другият - разпределение на таксата върху броя на живеещите в дадено жилище. В момента такса смет се образува според на база на данъчната оценка на имота. Депутатите се скараха дали това е най-справедливият механизъм.
„Няма да посмеете преди избори да вдигнете , както твърдят, с 10 пъти такса битови отпадъци в малките населени места“, заяви депутатът от „Възраждане“ Ангел Янчев.
„Таксата ще скочи в космоса. Колко от колегите са наясно, че за сетен път ще се отложи въвеждането на този много по-справедлив принцип, поради една единствена причина, че никой не иска да си свърши работата, така както трябва“, посочи депутатът от БСП Борислав Гуцанов.
Икономист: Размерът на такса смет ще се покачи между 3 и 10 пъти
От ИТН дадоха подкрепата си, но с условие.
„Ще подкрепим отлагането. Няма разписани правила и всяка община ще прави, каквото иска, което ще доведе до жалби. Поне за нас е този закон е в някаква степен и лобистки, защото ще облекчи фирмите, а на гражданите ще им скочи таксата смет много“, отбеляза депутатът Тошко Йорданов от „Има такъв народ“.
Категорично против бяха от ПП-ДБ, а вносителите от ГЕРБ запазиха мълчание по време на дебатите.
„Така правят белите и богатите държави, ако искаме да бъдем като богатите държави трябва да правим като тях, другото е икономика на бедността. Бизнесът и гражданите нямат стимул да разделят боклука“, каза депутатът от „Продължаваме Промяната-Демократична България“ Явор Божанков.
Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase