Разказва Voice of America

Победителят от президентските избори в САЩ обикновено се определя в деня на вота или малко след него. Проучвания на общественото мнение обаче дават прогнози чрез представителни извадки от избиратели. Но понякога се допускат и статистически грешки, пише Voice of America.

През 2016 г. анализаторът Сам Уанг от Принстън е толкова уверен в анкета, прогнозираща победа на кандидата на Демократическата партия Хилари Клинтън, че обещава да изяде насекомо, ако това не се случи. В крайна сметка Уанг удържа на думата си и поглъща щурец в ефира на CNN.

Нанси Пелоси пред CNN - за предстоящите избори в САЩ и напрежението в Близкия изток (ВИДЕО)

Когато се публикува дадена анкета, до нея фигурира число, наречено граница на грешката. Това е обезсърчаваща статистическа концепция, но тя се свежда до нивото на доверие в извадката, която са използвали анкетьорите. Като правило, по-малка извадка означава по-голяма граница на грешка.

New York Times и FiveThirtyEight.com събират данни от множество анкети, създавайки средни стойности, които могат да представят по-широка картина на случващото се. Но те все пак може да представят грешен резултат, както се случи и през 2016 г., посочват от VOA.

Редактор: Цветина Петрова
Източник: Voice of America