Основната препоръка към Съвета на ЕС е да бъде определена конкретна дата за премахване на сухопътния граничен контрол

Секция "Единен пазар, производство и потребление" (INT)  на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) одобри проект на становище за въздействието върху Европейския единен пазар на оставането на България и Румъния извън Шенген. Докладчик по становището е зам.-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Мария Минчева, която е член на Група Работодатели в ЕИСК, съобщи Камарата.  Докладът беше представен за първи път на 24 септември т.г. в София, по време на тематично събитие, организирано от БСК и ЕИСК. Предстои документът окончателно да бъде утвърден от ЕИСК по време на пленарната му сесия, на 4 и 5 декември т.г., след което становището ще бъде публикувано в Официалния вестник на ЕС и ще бъде предоставено на вниманието на Съвета на ЕС, от чието решение зависи падането на ограниченията за България и Румъния.

Австрийското вето срещу България за Шенген може да падне до месец

Основната препоръка към Съвета на ЕС, която становището отправя, е да бъде определена конкретна дата за премахване на сухопътния граничен контрол между България и Румъния и останалите държави-членки на ЕС, посочват от БСК. Становището на ЕИСК се фокусира върху икономическите измерения на Шенген върху вътрешния пазар на ЕС, пропуснатите ползи и преките загуби, свързани с продължаващия контрол на сухопътните граници за България и Румъния, което води до ограничения в търговията и туризма, намалена конкурентоспособност и увеличени разходи за бизнеса, политически и социални разходи и отрицателно въздействие върху околната среда. Документът очертава ясно негативното въздействие върху бизнеса, работещите и потребителите, както и върху инвестиционния климат в България и Румъния, които още от 2011 г. покриват всички критерии за пълно отпадане на граничния контрол – по въздух, вода и суша.

Румънският премиер: 99.9% е сигурно, че ще влезем по суша в Шенген тази година

Според ЕИСК, решението за запазване на сухопътния граничен контрол между България и Румъния и другите държави-членки на ЕС води до значителни разходи и създава де факто допълнителна бариера, която пречи на компаниите да се възползват в пълна степен от предимствата на единния пазар. "Като предприеме активни стъпки към пълната интеграция на България и Румъния в Шенгенското пространство, ЕС може да засили вътрешното си сближаване, да повиши конкурентоспособността си и да отстоява основните принципи на свободно движение и солидарност, които са в основата на европейския проект", се казва в становището.

Източник: Екатерина Тотева, БТА