В областта въобще няма детски пулмолог, детски невролог и детски хирург
Острият недостиг на медицински кадри може да доведе до много тежки последствия - коментарът е на бившия министър на здравеопазването Мими Виткова. Повод за думите ѝ стана трагичния случай от Сандански, при който новородено почина в линейка на път към Петрич. В цяла Благоевградска област специалисти няма. Не достигат инфекционисти, реаниматори, имунолози, патоанатоми, а в областта въобще няма детски пулмолог, детски невролог и детски хирург.
„Имаме един неонатолог, кой мисли, че този неонатолог може да изкара 30 денонощия, нека да дойде. Един човек може ли 15 дни да е денонощно, не може! Но хората не го разбират, хората казват само „Искам“, каза административният ръководител на Приемен блок в Югозападна болница Мария Георгиева.
След случая с починало бебе: На какъв ротационен принцип работят болниците в Сандански и Петрич
Тъкмо липсата на специалисти кара преди години самостоятелните тогава болници в Сандански и Петрич да се обединят в една. Днес, в името на това отделения да не се затварят, се работи на ротационен принцип. Там, където има само по един специалист Петрич и Сандански се редуват да дават нощни дежурства. Така, макар и с неудобства за пациентите, те не затварят врати. Но напрежение има, дори между медиците от двете болници.
„Лекарите от Сандански, особено от ЦСМП се държат изключително нагло с нас, говорят на пациентите против нас, те идват при нас и се държат арогантно, обиждат ни, държат се все едно ние сме втора ръка лекари. В крайна сметка ние сме една болница”, заяви д-р Ралица Кехайова от Неврологично отделение в Петрич.
Виткова: Дефицитът на кадри в здравеопазването е катастрофален
Според експерти вариантът две болници да се обединяват в една е обречен на неуспех. „Едни хора не знаят какво правят – първо да обясня, че такова нещо като болница две седмици тук, две седмици там, по закон не може да има, второ – болницата трябва да работи 24 часа, 7 дни от седмицата, затова е болница”, посочи адвокатът по медицинско право Мария Петрова.
„Такива мероприятия бих казала, където ще работи две седмици, две седмици няма да работи, това не е медицинска помощ, това не е организация на медицинска помощ”, подчерта д-р Мими Виткова.
„Ако няма лекари, трябва да се намери решение на този кадрови дефицит и то не е да обикаляме днеска в Петрич, утре в Сандански, третия ден в Благоевград, примерно”, категорична беше Мария Петрова.