Това стана ясно по време на кръгла маса за безопасността на движението

Повече вещи лица за пътнотранспортни произшествия, както и да се запази мярката за отнемане на автомобили от пияни или дрогирани шофьори. Това поискаха от МВР, Прокуратурата и неправителствения сектор по време на кръгла маса за безопасността на движението. По данни на полицията жертвите на пътя тази година са с 60 по-малко в сравнение с миналата година.

За Красимир Арсов светът се преобръща на 2 септември 2023 г., когато пиян шофьор помита 15-годишния му син на пешеходна пътека на ул. „Гурко” в София. Дрегерът показа 2,1 промила алкохол, а последваща експертиза, че шофьорът е карал с 88, вместо разрешените 30 км/ч.

„В една нормална държава този процес трябва да свърши в рамките на няколко месеца. Наказанието не е отмъщение. Ние сме християни, ние не сме убийци”, посочи Арсов.

Делото обаче няколко месеца се точи с разпит на първи свидетели. А родителите на загиналото дете вече виждат пробойни в системата. „Няма достатъчно капацитет да се направи пътнотранспортна експертиза”, посочи бащата на момчето.

Национално съвещание: Прокуратурата и МВР с общи мерки срещу насилието

За липса на достатъчно вещи лица признаха и самите експерти. „Качество на експертите - лошо. Застаряващи”, подчерта вещото лице проф. Станимир Карапетков.

На фона на всичко това, в Конституционния съд има дело дали колите на пияните и дрогирани шофьори да бъдат отнемани в полза на държавата, както беше записано с промените в Наказателния кодекс.

„Доста са и онези, които установяваме и без да е настъпило произшествие, че са зад волана, след като са употребили”, обясни ком. Мария Ботева от ГДНП.

„Жертвите са двойно жертви, те са двойно пострадали - едно, че са пострадали от престъплението, а втори път ми се струва, че са пострадали и от закона”, посочи и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов.

Делата за катастрофи се решават на база на експертизите, посочи обвинител номер 1. Но Наказателният кодекс трябва да е в помощ на жертвите, а не на извършителите, смята Сарафов. За да бъдат текстовете по-прецизни, е нужен работещ парламент, посочи главният прокурор.

„Това, което ще доведе до истински бързо движение на делата, до истинско усещане за чувство на справедливост. Защото да сменим един главен прокурор с друг не е съдебна реформа. В никакъв случай”, категоричен е Сарафов.

Редактор: Георги Генов