Димитров каза, че се очаква държавата да участва с около 40% от Фонд „Пенсии” с трансфер от бюджета

Приетият пенсионен модел се е доказал във времето и работните групи нямат намерение да го променят. Изминатият път показва, че системата е добра. Но ако в България през 2000 г. на 100 души, които излизаха от трудовия пазар, 129 влизаха, сега на 100 души, които излизат, влизат 69. Т.е. имаме недостиг на работна сила. Това каза икономистът и преподавател, бивш член на Надзорния съвет на НЗОК, проф. Григор Димитров в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS.

„Системата пострада пред тези години от политическото вмесване. През този период многократно бяха нарушавани основни принципи на социалната система”, каза той и подчерта, че се прилага популистки подход към проблемите на социалното осигуряване. „Имплантирането на добавките за COVID-19 към пенсиите направи така, че 2/3 от пенсионерите да получават едни и същи пари. Наруши се един от основните принципи – принос и полза”, смята той. И подчерта, че системата трябва да бъде предвидима и да знаем какво става с парите, които внасяме. По негови думи всяка промяна трябва да бъде обвързана с анализ за 25 години напред.

МФ публикува законопроекта за Бюджет 2025

Икономистът е на мнение, че вноските няма да оздравят осигурителната система в дългосрочен план. „В много страни държавата участва с трансфер, за да може да осигури пенсията”, допълни той. И поясни, че се очаква държавата да участва с около 40% от Фонд „Пенсии” с трансфер от бюджета.

Димитров допълни, че се прогнозата на правителството е осигурителната вноска да се увеличи с 5% за следващите 3 години.

Икономистът каза, че растежът на пенсията през следващите години ще спада рязко, тъй като няма да има темпове на увеличение на средната работна заплата и ще има много ниска инфлация.

По темата за парите за здраве той обясни, че бюджетът на НЗОК е щедър според това, което е записано, но не се знае какво ще се приеме в приходната част. И поясни, че има заложени пари за диагностика, профилактика, детско здравеопазване и за онкологично болни.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Цветина Петрова