Снимка: iStock
Министрите на миграцията на ЕС ще гласуват по този въпрос на заседание в Брюксел в четвъртък
Страните от ЕС ще одобрят единодушно утре пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г., написа в сряда нидерландският вестник De Telegraaf.
В Шенгенското пространство се прилага свободно движение на стоки, услуги и хора. Погледите все още бяха насочени само към Нидерландия: въпросът предизвиква разногласия в управляващата коалиция, пише изданието.
Главчев: Нидерландското правителство е съгласно България да влезе в Шенген
Предишният кабинет даде съгласието си преди година, но Австрия беше последната страна, която наложи вето върху премахването на контрола по сухопътните граници поради опасения за миграционни потоци. Паспортният контрол на летищата обаче вече бе отменен от 31 март тази година.
Вътрешните министри от ЕС решават за пълноправното членство на България и Румъния в Шенген
След разговори между Австрия, България и Румъния, в които наред с други неща беше договорен и мониторинг, Виена получи уверение за опасенията си от нелегалната миграция. Поради това Австрия наскоро обяви, че ще се съгласи с пълното присъединяване на двете държави към Шенген. Министрите на миграцията на ЕС ще гласуват по този въпрос на заседание в Брюксел в четвъртък, пише изданието.
Затова в европейските столици погледите бяха насочени само към долната камара на парламента в Нидерландия. Досието „Шенген“ предизвиква разделение в коалицията. Докато министърът от Партията на свободата Марьолайн Фабер (убежище и миграция) обяви намерението си да даде зелена светлина в четвъртък, нейната собствена партия обяви в сряда предложение, в което призовава кабинета да наложи вето. Партията Фермерско-гражданско движение се е обявила „за“ това предложение.
Проучване на De Telegraaf обаче разкрива, че в коалицията няма друга политическа подкрепа за този призив. Всъщност Народната партия за свобода и демокрация и Нов социален договор (другите две партии в коалицията) се изказват в подкрепа на разширяването на Шенген. „В началото ние също бяхме критични“, обяснява депутатката от Народната партия за свобода и демокрация Куини Райковски. Но след някои корекции, като например по-голям капацитет за граничен контрол и сътрудничество с други държави, както и ангажимент за мониторинг, нейната партия подкрепи разширяването.
Редактор: Виктория Гетова