Снимка: NOVA, архив
През 2008 и 2009 г. Орлин Русев е бил съветник в Министерството на енергетиката
Обвинените в шпионаж в полза на Русия българи във Великобритания са обсъждали отвличането и на втори разследващ журналист, освен Христо Грозев. Това стана ясно по време на продължаващия срещу тях процес в Лондон. Разбра се също, че са се хвалели със силни връзки по най-високите политически върхове в България като конкретно бяха посочени имената на Румен Радев и Корнелия Нинова. На този етап тази информация не се коментира.
Съдебният процес по т. нар. от британските власти случай „шпионска клетка“ е в много ранен етап. До този момент се разисква какво са обсъждали шестимата помежду си в Telegram канал. Според кралската прокуратура става дума за над 80 000 съобщения, разменени между тях и австрийския бизнесмен Ян Марсалек, който е обвинен в поръчителството на шестте шпионски операции. Орлин Русев е искал да демонстрира пред Марсалек, че е човек с влияние, не само в България. Той заявил, че може да организира отвличането на руския журналист Роман Доброхотов с лодка. Той е ключова личност, свързана с разкриването на едно от най-големите отравяния на Острова – това на Сергей Скрипал. Тогава Доброхотов успява да докаже, че руските специални служби стоят зад нападението.
Атанасов пита Главчев за българите, обвинени в шпионаж във Великобритания
Припомняме, че през 2008 и 2009 г. Орлин Русев е бил съветник в Министерството на енергетиката. По това време на власт е правителството на Сергей Станишев, начело с него като министър-председател.
Миналата седмица стана ясно, че според Централния наказателен съд в Лондон, част от шестимата българи са наблюдавали американска военновъздушна база в Германия, докато в нея са обучавани украински войници. Представител на кралската прокуратура заяви, че те са действали като добре организирана шпионска мрежа. Според информацията са използвали 221 мобилни телефона, 495 SIM карти, 16 радиостанции и десетки други записващи устройства, включително 11 дрона, за да осъществяват поставените им задачи.
Първата операция, от общо шест, по които са обвинени българите, е за американската военна база в Щутгарт. За да я наблюдават е била нужна съвременна техника, която да идентифицира мобилните телефони на украинските военни. След това са проследявани на украинска територия, за да могат да бъдат разпознати по време на съпротивата. Интересното е, че с тази сложна операция е била натоварена една от двете българки Катрин Иванова.
Нинова: Ще съдя всеки, който замесва неоснователно името ми в случая с обвинените в шпионаж
Иванова се появява и в някои от другите операции. В една от тях се предполага, че е записвала със скрита камера в очилата си разследващия журналист Христо Грозев по време на полет до Валенсия. Според кралската прокуратура именно той е бил другата голяма мишена, която българите са следили. Получавали са задачи от австрийския бизнесмен Ян Марсалек, който е обвиняем за една от най-големите финансови измами в Германия.
На фона на случващото се на едно от заседанията през ноември двама от общо шестимата българи се признаха за виновни. Прокурор Алисън Морган съобщи, че Орлин Русев и Бисер Джамбазов са заявили, че са били част от шпионския заговор. Делото ще продължи срещу Катрин Иванова, Ваня Габерова и Тихомир Иванчев, които не приемат повдигнатите им обвинения. Засега не е ясно каква е позицията на шестия арестуван българин Иван Стоянов.