Зимните планински преходи не трябва да се подценяват

Дори и в най-безснежните зими Белмекен побелява. На 2000 метра надморска височина този планински рай все още успява да запази своята зимна прелест. През декември високите смърчове се превиват под дебелия сняг, а иначе зелените поляни в тази част на Рила оформят безбрежна бяла пустиня.

От курорта „Юндола“ до едноименния язовир се стига лесно с автомобил. Заради близката спортна база, шосето се поддържа проходимо през цялата година.

Обстановката е зимна. Пред нас е преход, предизвикателен с ниските си температури. Снежната покривка е около 50 сантиметра с навявания до метър. Налага се да ползваме снегоходки, които лесно се прикрепят към обувките. 

Очаква се интересен природен феномен на Шуменското плато (СНИМКИ)

Язовир „Белмекен“ е очарователен през всички сезони, но падне ли сняг, ледените му брегове са особено магнетични. Огледалото на водоема отразява лика на околните върхове от 1974 година и е известен като най-високият с насипна стена Балканите. Въоръжени със снегоходки поемаме нагоре да потърсим място с панорамна гледка.

Ако човек реши да се изкачи до самия връх, през зимата по-безопасен е маршрутът по коловата маркировка от спортната база в подножието към едноименната хижа. Популярната лятна пътека към Белмекен се губи в бялата пелена и трябва добре да познаваш пътя, за да не пропаднеш сред клековете.

Ходенето със снегоходки изморява. Снегът е дълбок, умората за краката е голяма. И ако един участък обикновено се изминава за час, със снегоходките трябва да удвоим това време. Движим се в дълбокия сняг. През цялото време пред нас ясно се очертава ослепително белият силует на връх Белмекен. Височината му е 2626 метра – тоест преходът догоре преодолява почти 700 метра денивелация.

„Дотам и обратно”: Да подивееш в Източните Родопи (ВИДЕО)

Има хубаво панорамно местенце с прекрасна гледка към язовир „Белмекен“, към острещния Славов връх. Намираме се точно в седловината между връх Белмекен и съседния Ортачал. Няма художник или изкуствен интелект, който да може да пресъздаде това, което зимата е сътворила тук горе в планината.

Зимните планински преходи не трябва да се подценяват. Освен предварителното проучване на маршрута и подходящото облекло, човек трябва да е готов да се върне назад във всеки един момент, ако усети промяна в метеорологичните обстоятелства. Защото границата между бялата приказка и бялата смърт е много малка.