От организацията смятат, че е важно да има програми за ранна детска интервенция

Кампания на УНИЦЕФ разказва истории, в които се виждат резултатите от програмата им за социален патронаж. Такава е и историята на малкия Мохамед.

„Много бяхме притесненията ни. Нямахме представа дали ще се храни сам, дали ще проходи, дали ще общува с други деца като него. Все се притеснявахме”. Така започва разказът на близките на Мохамед. В тази ситуация им помагат от екипът на УНИЦЕФ.

„Разбраха, че могат да се справят, че Синдромът на Даун не е заболяване, а състояние”, казват от УНИЦЕФ. От там смятат, че е важно да има програми за ранна детска интервенция, защото родителите, чието деца имат затруднения, трябва да бъдат подкрепени.

Криско започва създаването на център за деца със специални нужди

„Много родители, чувайки диагнозата изпадат в шок, не приемат, отричат, отказват. Когато има един специалист до тях, ще се чувстват подкрепени, ще знаят, че не са сами в проблема, ще знаят, че могат да разчитат на някой. Тези програми са изключително важни. Хубаво да ги има в цялата страна. Хубаво е, за да имат родителите на кого да разчитат”, казват още от организацията.

Програмата им за ранна детска интервенция помага за адаптацията на децата в детска ясла и детска градина.

И на Мохамед му предстои да бъде записан в детска градина.

Повече гледайте във видеото.

Редактор: Ина Григорова