"Поскъпването на продуктите се дължи не само на инфлацията, но и на спекулата", подчерта доцент Огнян Боюклиев

Много често, когато говорим за поскъпване на храните и сравняването на цените им у нас и в съседните държави, има нещо, което не се отчита. А това е качеството. Това мнение изрази в студиото на „Здравей, България” икономистът от Института за икономически изследвания към БАН доц. Огнян Боюклиев.

На прага на празниците: Къде е по изгодно да напазаруваме - у нас или в съседните държави

По думите му „гръцкото качество в сравнение с българското е много по-високо”. „Когато говорим за основните продукти, например бялото саламурено сирене, което в Гърция наричат фета, или за маслото, което у нас е внос и няма как да е евтино - има леки нюанси. Статистиката отчита, че има инфлация, което не е точно така. Не се отчита сезонният характер на покупките – има търговци, които се възползват от високите обороти по това време на годината. Става въпрос за спекула. Освен това започнахме да консумираме пресни плодове и зеленчуци, които се произвеждат в парници, а знаем какво става с газта и електроенергията. Това оскъпява продукцията”, обясни Боюклиев.

Основно свежата храна в момента е вносна, подчерта икономистът. „Традиционните храни, които трябва да се консумират в момента, са туршии и кисело зеле. А ние отвикнахме от тях. И сега  внасяме продукти, макар нашите да са по-качествени”.

Целия разговор гледайте във видеото. 

Редактор: Станимира Шикова