Рубриката на NOVA е в партньорство с Explorers Club Bulgaria

Новият епизод от рубриката „Непознатите земи“ представя страната на тангото, футбола, най-вкусните говежди стекове, чая мате и гаучосите - Аржентина.

Тя е втората по големина страна в Южна Америка и третата най-голяма испаноговоряща нация в света. Простира се от бреговете на Атлантическия океан до върховете на Андите, през водопадите Игуасу и ледниците, до безкрайните пасища на Патагония. Аржентина е родното място на някои от най-легендарните личности на 20 ти и 21 век като Че Гевара, Евита Перон, Диего Марадона, Лионел Меси, папа Франциск.

La Colifata: Първата радиостанция, която се управлява от от пациенти от невропсихиатрична болница

Репортерът на NOVA Вероника Димитрова показва живота, ритъма и грандиозната архитектура на столицата Буенос Айрес.

Той е най-красивият и най-европейският град в Латинска Америка, често наричан Париж на Южна Америка. Тук живеят над 15 500 000 души или 30% от населението на цялата страна. Символ на града е седемдесетметровият обелиск, който се намира на площад „Република”. За да стигнем до новия свят, открит от испанците, изминаваме над 9 000 км. заедно с Explorers Club Bulgaria.

Днес в Аржентина живеят около 60 % потомци на италиански емигранти. Следвани са от испанците. Българската общност наброява около 100 000 души.

"Местните жители на Буенос Айрес са известни като портеньос - пристанищни хора, тъй като живеят до големите портове, до които корабите са пристигали от Европа със стока и пасажери", споделя Кристи Мартинова.

Обиколката в Буенос Айрес започва от „Пласа де Майо”- най-старият площад и историческото място, на което е бил основан града. Там се намират националната банка на Аржентина, министерства и главната катедрала, в която са погребани мощите на националния герой на страната - генерал Хосе де Сан Мартин. Той освобождава страната през 1816г. На пост пред мавзолея му стоят гвардейци.

Жители на Аржентина и Чили наблюдаваха пръстеновидно слънчево затъмнение

В катедралата на Буенос Айрес е служил и папа Франциск, преди да поеме поста във Ватикана. На площад „Пласа де Майо” се намира и президентския дворец Каса Росада, известен като розовата къща, заради цвета му. Именно от този балкон в края на 40-те, една от най-известните първи дами Евита Перон, изнася своите речи. През 96-а пък Мадона изпява емблематичната песен „Не плачи за мен Аржентина”.

Около сградата на президентския дворец се организират протести и паради. Екипът на NOVA попадна на такъв по повод Международния ден срещу насилието над жените.

Зад президентския дворец се намира старото пристанище на Буенос Айрес. Днес „Пуерто Мадеро” е най-модерният и скъпият откъм цени на имоти квартал. Всички улици в него са кръстени на жени, допринесли с нещо за страната. Там се намира и мостът на жените. Съоръжението се върти на 90 градуса, за да пропуска водния транспорт по канала.

Там са построени и първите небостъргачи. На това място се намира и най-високата сграда в Аржентина, която е на 54 етажа.

От центъра на Буенос Айрес се отправяме към един от по-крайните квартали, но за сметка на това най-колоритният- „Ла Бока”. Той е изпъстрен с шарени къщи, от чиито балкони ни приветстват кукли, направени от гипс или от пресован картон с образите на известни певци, актъори или футболисти, сред които Марадона, Меси, Евита Перон, Папа Франциск. „Ла Бока” е основан през 1830 г. от италианци от Генуа, дошли да търсят по-добър живот. Когато пристигат, те са били толкова бедни, че са строили къщите си с изхвърлени дъски и ламарини, които са се използвали за строене на кораби. Те са в различни цветове, защото хората са боядисвали къщите си с останалите неизползвани бои от корабите, които са идвали на пристанището.

Квартал „Ла Бока” е родното място и на тангото. Именно там, на малката уличка „Ел Каминито” се зараждат първите стъпки на този страстен танц.

„Сбогом, Буенос Айрес” на Герман Крал спечели „Златна Афродита” (ВИДЕО)

„Над 7 милиона италианци и испанци пристигат от Стария свят и за съжаление се сблъскват с демографска криза - имало е 70 мъже на една жена. Затова тангото, в началния си вариант, се е танцувало само от мъже. По-късно се появяват бордеите, в които мъжете започват да танцуват с дамите, за да могат да съблазняват своята клиентела”, разказва още Кристи Мартинова.

В началото висшето общество е отричало тангото заради прекалено голямата близост между танцуващата двойка. Карлос Гардел, който е бил най-известният танго изпълнител, започва да изнася концерти в Париж и така популяризира танца в целия свят. Днес в Буенос Айрес се правят специални спектакли за туристи.

В квартал „Ла Бока” се намира и емблематичния стадион „Ла Бонбонера” на футболният отбор „Бока Хуниорс”, където Марадона поставя началото на своята кариера.

Цветовете на Бока Хуниорс са в синьо и жълто. Те о са взети от флага на Швеция. Защото първият кораб, който пристига в „Ла Бока”, идва тъкмо оттам.

Четири години след смъртта на Марадона аржентинците правят шествие в негова памет. За тях футболът е религия. Само в Буенос Айрес има 36 стадиона и 24 професионални клуба.

„Непознатите земи“: Аржентина - родното място на тангото

От Буенос Айрес поглеждаме встрани към аржентинската пампа, която представлява огромни открити пасища. Там живеят латиноамериканските каубои, известни като гаучоси. Те са националния символ на Аржентина. В ранчо „Санта Сузана” пазят традициите и културата им и до днес. Посрещат в типичните им костюми, с вино и емпанадас - тестени питки, пълни с кайма. После опитваме и от традиционното аржентинско барбекю, което се прави на дървени въглища, популярно под наименованието асадо. „Говеждото месо е най-силно консумирано тук в тази страна. На глава на населението се падат по 70 кг годишно”, разкрива още Мартинова.

Всеки ден ранчото се посещава от хиляди туристи. Основано е през 1860 г. от ирландец, който го кръщава на името на съпруга си Сузана. Днес фермата се управлява от Патрисио, който е четвърто поколение потомък на фамилията.

Местните показват и болеадорас в традиционен танц - оръжието, с което в миналото гаучосите са ловували. То представлява кожени ремъци, които в края си имат каменни топки.

Латиноамериканските каубои остават най-добрите конни ездачи до днес и задължително показват уменията си на туристите.

На тръгване изпращат с традиционния за аржентинците чай мате, който съдържа кофеин и местните го пият повече от минерална вода. В оригиналния вариант се приготвя в кратунка от тиква, наречена калабаса. Пие се със специална сламка с цедка в края - болбиля.

Разходката ни в Аржентина приключва на едно от най-красивите места в света - величествените водопади Игуасу, съставени от 275 каскади, образувани от реките Игуасу и Парана. Те се намират на границата между Аржентина и Бразилия и са включени в списъка на ЮНЕСКО. Игуасу означава голяма вода. В парка до тях пък  живеят южноамерикански коати или носати мечета. Въпреки, че изглеждат дружелюбни, навсякъде има предупредителни табели, че крадат храна от туристите, а в някои случаи и хапят.

Нова страст: Меси пуска в продажба свой персонализиран велосипед (СНИМКИ)

Най-големият и внушителен от водопадите се нарича Дяволското гърло. Гледката не може да се опише с думи. Заради огромното количество падаща вода, във въздуха се образуват облаци от водна пара, а от тътена, който се чува, можеш да настръхнеш.

А любителите на по-силни усещания могат да се разходят с моторна лодка до два от по-малките водопади - Тримата Мускетари и Сан Мартин.  За да се стигне до тях, се преминават около 6 км срещу течението на реката. От едната страна остава Бразилия, от другата - Аржентина.