Снимка: БТА
Премиерът Димитър Главчев изтъкна, че Българската православна църква е една и неделима
Отрицателно е становището на Министерския съвет за регистрацията на Българската православна старостилна църква, съобщиха от пресслужбата на кабинета.
„Дирекция „Вероизповедания“ на Министерския съвет нееднократно е давала отрицателни становища относно регистрацията на Българската православна старостилна църква. Последното експертно становище е от 12 август 2022 г. когато е изпратено до председателя на V1-7 състав на Търговското отделение на Софийския градски съд”, се казва в позиция на Министерския съвет.
Патриархът с остра реакция срещу вписването на Българска православна старостилна църква
Служебният премиер Димитър Главчев изтъкна, че Българската православна църква е една и неделима. Той подчерта важността на нейното единство за обществото.
От кабинета припомнят чл. 13, ал. 3 от Конституцията, където е записано, че „Традиционна религия в Република България е източноправославното вероизповедание“. Конкретиката по този въпрос е записана в чл. 10 от Закона за вероизповеданията: „Традиционно вероизповедание в Република България е източното православие. То има историческа роля за българската държава и актуално значение за държавния и живот. Негов изразител и представител е самоуправляващата се Българска православна църква, която под името Патриаршия е правоприемник на Българската Екзархия и е член на Едната, Свята, Съборна и Апостолска църква. Тя се ръководи от Светия Синод и се представлява от Българския Патриарх, който е и Митрополит Софийски“.
С тези мотиви от дирекция „Вероизповедания“ смятат, че Уставът на старостилната църква, особено чл. 5 и наименованието ѝ противоречат на тези разпоредби. От Министерския съвет припомнят, че въпросът е законово уреден и православната религиозна институция не би следвало да търси регистрация по съдебен ред.
С оглед на всички мотиви и значимостта на БПЦ в обществения живот на страната дирекция „Вероизповедания“ на МС е посочила, че не счита, че след като е уреден статутът на традиционното вероизповедание, следва да се регистрира по съдебен ред религиозна институция, която има претенцията да представлява православието, се казва в становището.
Малко по-късно изявление дойде и от Светия Синод. Припомняйки, че Българската православна църква с политическа намеса беше подложена на разкол в продължение на близо две десетилетия (1991-2009 г.), от патриаршията изразяват опасения от нови разделения. Апелът им е по повод решението на ВАС да регистрира и старостилната църква.
„Днес отново сме изправени пред отваряне на вратите чрез този съдебен прецедент за роенето на множество организации, които претендират да се наричат и да бъдат „православни църкви“, пишат от Патриаршията.
„БПЦ – БП е изразител на традиционното източноправославно вероизповедание, което е толкова присъщо за бита, душевността, културата, народопсихологията на българския народ поради дълголетното изповядване и практикуване, че се е превърнало в естествено правно явление”, пишат от Патриаршията.
Те изтъкват, че основополагащ принцип в каноничното (вътрешно) право на Православната църква е, че на конкретна държавна територия може да съществува само една-единствена Църква с единствен предстоятел и единствено Свещеноначалие (Свети събор, Архиерейски събор). „Паралелното упражняване на юрисдикционни правомощия от страна на няколко епископи на една и съща територия в границите на дадена Поместна църква (взаимозастъпващи се юрисдикции) е грубо нарушение на божествените и свещени правила на Църквата, които са постановени и утвърдени от Вселенските събори. Признаването и разрешението за регистрация от страна на съда на друга (втора) паралелна „православна църква“ в границите на българската държава е в остро противоречие с този канонически принцип”, пишат от Синода.
Те изтъкват, че, ако старостилната църква има доктринално различие с БПЦ, то тя не може по никакъв начин да използва името „православна“. „Следователно тя или е неправославна (инославна или иноверна) църква и като такава има всяко право да бъде регистрирана именно като неправославна (без да използва заблуждаващото и подвеждащо название „православна“, което има еднозначен смисъл и се отнася само до БПЦ – БП в определението, дадено от конституционния законодател и от Закона за вероизповеданията в Република България)”, пишат от Българската православна църква.
ГЕРБ с предложения за промени в Закона за вероизповеданията
Междувременно от ГЕРБ предложоха промени в Закона за вероизповеданията, с които изрично да бъде записано, че единствен представител на традиционното за страната вероизповедание е Българската православна църква – българска патриаршия.
Редактор: Весела Веселинова