Според Мария Петрова семействата на болните се движат в омагьосан кръг

За изминалата година разгледаните случаи за лечение на деца в чужбина са 280, като одобрените от тях са 216. Отказани са 33 броя, като най-честата причина е, че лечението може да бъде извършено в България и се покрива от НЗОК.

Забраниха износа на инсулин и антибиотици за деца

„Когато лечението на едно дете не може да се проведе в града, в който те живеят, родителите търсят помощ в София. В столицата освен специализираната детска болница, няма къде да се лекуват болни деца. Едно от условията е не само детето да се лекува по клинична пътека, но и да бъде в страната. Оказва се, че в нито една от болниците, в които дават заявка, че могат да проведат лечение по клинична пътека, никога не са правени такива операции и сложни лечения”, коментира адв. д-р Мария Петрова в предаването „Социална мрежа” по NOVA NEWS.

По нейни думи малките пациенти започват да се въртят в омагьосан кръг. „Най-добре би било, ако българските лекари могат да бъдат обучени как да правят такива операции и да провеждат лечения от свои чуждестранни колеги. България не е подала заявка за провеждане на такива обучения”, обясни още адв. д-р Мария Петрова.

В своя позиция от НЗОК съобщават:

Дали определена интервенция може да бъде изпълнена в страната, се преценява от докладите и становищата на лечебно-контролните комисии и външните експерти по съответната медицинска специалност или консултативните звена на лечебните заведения от трето ниво на компетентност.

Лечебно-контролните комисии се определят от ръководителите на лечебните заведения, включени в Списък на лечебните заведения, които подпомагат дейността на НЗОК с консултативна помощ.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Виктория Гетова