Още не е ясно дали казусът с депутатските имунитети е напълно приключен или временно отложен

Скандал беляза последното, за тази седмица, пленарно заседание. Поводът беше за поисканите имунитети на народните представители от „Демокрация, права и свободи - ДПС” – Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов. В крайна сметка мнозинството в парламента отхвърли искането на Борислав Сарафов и не позволи наказателно-процесуални действия срещу депутатите. Защо обаче имунитетът на народните представители е толкова важна тема и дали е повод те да изпитват чувство за безнаказаност или обратното. Отговорите потърси Николай Беремлийски  за предаването „Офанзива с Любо Огнянов” по NOVA NEWS.

Депутатският имунитет е от една страна механизъм за взаимодействие между властите – законодателна и съдебна, а от друга – за баланс между тези власти. Това смята специалистът по конституционно право д-р Орлин Колев. 

Обвинения и обиди в Народното събрание заради поисканите депутатски имунитети (ОБЗОР)

„Народният представител трябва да бъде свободен да упражнява функциите си, а от друга страна – народният представител да не забравя, че е част от българското общество и като всеки един гражданин подлежи на наказателна санкция при определени обстоятелства”, каза Колев.

Според него депутатският имунитет играе важна роля във функциите на народния представител, но той не е абсолютен. Преподавателят по конституционно право допълни, че това дали един депутат ще се откаже от имунитета си, когато това е поискано, зависи от фината настройка на моралния му компас.

„Снемането на депутатски имунитет не е свързано с постановяване на осъдителна присъда. Вече повече от 15 години, когато се поиска снемане на депутатски имунитет по установения ред – от страна на главния прокурор, приятно впечатление прави, че народните представители сами се отказват от депутатския си имунитет”, каза юристът.

Не такъв е случаят с Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов, които въпреки искането на изпълняващия длъжността главен прокурор – Борислав Сарафов, не се отказаха доброволно от депутатската си защита. Аргументите им - липса на доверие към работата на прокуратурата.

„На постановки и на определени лица, които искат аман-заман да се даде имунитет, аз просто ей така имунитет няма да дам. Прокуратурата е маша в ръцете на определени хора”, каза Джейхан Ибрямов в кулоарите на парламента. 

Парламентът реши: Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов запазват имунитетите си

„Ако така разсъждаваме, то тогава ще поставим въпроса: „На кой прокурор можем да имаме доверие или съответният народен представител може да има доверие, за да повери имунитета си”? Търсим ли удобния човек”, запита Колев.

През годините е имало различни фигури от различни, дори доминиращи партии в парламента, на които е бил искан депутатският имунитет.

„Тома Томов, бивш прокурор между другото, на когото бе поискан имунитетът. В по-новото време са много случаите, в които е искан депутатският имунитет”, заяви Колев.

Интересно е, че в парламентите, които не продължават дълго, исканията за снемане на имунитет обикновено приключват, когато изтече мандатът на парламента. Това се случва често, според информация от парламентарните регистри.

„Всеки един мандат на парламента започва с нов имунитет на народните представители, участници в новоизбрания парламент. И искането за снемане на имунитета следва да бъде депозирано наново от страна на главния прокурор”, каза Орлин КОлед.

И.ф главен прокурор Борислав Сарафов е поискал имунитетите на осем души. Това почти се доближава до своеобразния рекорд от 2018-та година, когато в 44-ото Народно събрание имаше 11 депутати със свалени или поискани имунитети. Под прицела на прокуратурата сега са и Кирил Петков и Радостин Василев.

„Аз лично на Сарафов въобще не му вярвам. Той е като политическа бухалка над главите на всички българи. За мен е липса на абсолютно правосъдие. Докато той е там каквато и да е причината, и реална причина да има, аз винаги имам съмнение, че той просто е политическа маша”, заяви съпредседателят на ПП Кирил Петков.

„Очаквам Сарафов да се маха по най-бързия начин”, каза лидерът на партия МЕЧ Радостин Василев.

А част от депутатите от управляващото мнозинство изразиха обединена позиция около казуса с имунитетите.

„Народното събрание не е нито съд, нито правораздавателен орган. + 00:08:18:00 – По имунитетите ще разберем кой има желание да доизцеди прокуратурата”, каза Станислав Балабанов от ИТН.

„Това, че ще се отложи едно наказателно преследване не значи, че ще се отмени. Някой трябва да е много наивен да смята, че ще се спаси като е с депутатски имунитет”, обясни депутатът от ГЕРБ Любен Дилов-син.

Самият Сарафов наскоро коментира случая с имунитета на Лена Бориславова, заявявайки, че решенията за исканията трябва да бъдат прозрачни и основани на ясни доказателства. "Лично укривателство е да не поискам имунитет, когато има основания", заяви Сарафов.

Според Орлин Колев, преди роенето на парламентите с кратък времеви хоризонт, голяма част от активните политици усилено са дискутирали дали имунитетът изобщо да не отпадне. Според него има "златна среда": „народният представител следва да бъде обвързан с имунитет. И от друга страна пък трябва да имаме и механизъм за снемане на депутатски имунитет, тоест на тази засилена юридическа защита”.

Към момента не е ясно дали казусът с депутатските имунитети е напълно приключен или временно отложен. Борислав Сарафов ще продължи да изпълнява длъжността главен прокурор още шест месеца, през които ще има възможност да изиска имунитетите и на други депутати от парламентарно представените партии.