Опозицията заподозря саботаж
Сблъсъци в парламента заради решението на кабинета да отложи със седмица внасянето на бюджета за тази година. От опозицията видяха в това саботаж срещу еврото, а от властта отговориха, че отсрочката е необходима за плана, който трябва да се предаде в Еврокомисията.
Забавянето на бюджета с една седмица доведе до две противоположни обвинения към управляващите. От една страна за саботаж за влизане в еврозоната от другата за нагласяне на данните за приемане на еврото. „Правителството изглежда, че саботира собствения си план за влизане в еврозоната. Обявиха, че ще внесат бюджета на 14 февруари, но го няма, данни за януари - няма, план за действие – няма“, заяви депутатът от „Продължаваме Промяната-Демократична България“ Мартин Димитров.
„Едни празнуват Трифон Зарезан, сигурно половината зала я няма, зарязват лозя. Другите са влюбени или се правят на такива. Те, като няма какво да кажат, си говорят глупости откровени. Четири години саботираха еврозоната“, подчерта лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов.
„Планът беше написан, планът беше изпълнен, остана само инфлацията. Днес излязоха данните на НСИ и виждаме, че изпълняваме критерия. А аз празнувам Трифон Зарезан”, заяви Асен Василев.
Борисов: След една седмица, когато имаме бюджет, ще поискаме конвергентен доклад
„Явно е нямало достатъчно любов на 14 февруари точно да стане. Трябва любов, явно не се обичат достатъчно. Не са се разбрали още“, каза лидерът на „ДПС-Ново начало“Делян Пеевски.
От „Възраждане“ обаче смятат, че се фалшифицират данни с помощта на Националния статистически институт, именно за да влезем в еврозоната. „Властта е готова да пожертва финансовата стабилност на страната, за да изпълни поръчката на Брюксел“, твърди депутатът Цончо Ганев.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че са готови да извикат на изслушване ръководителя на Института. А да обясни забавянето на бюджета, в парламента дойде лично министърът на финансите.
„Имаме необходимост от още няколко дни, защото трябва да изготвим структурно-фискален план, който трябва да се предаде в Европейската комисия“, уточни финансовият министър Теменужка Петкова.
„Винаги има опасност за парите на държавата, когато управлява ГЕРБ-СДС“, обясни лидерът на МЕЧ Радостин Василев.
И докато изчакват план-сметката ДБ предложиха вариант за намаляване на разходите. Съкращаване на държавната администрация с 15% в рамките на 3 години. „Там има една голяма група от хора, партийно послушни и назначени, която не върши работа, за сметка на малка група хора способни и можещи“, обясни Йордан Иванов.
Пеевски за отлагането на бюджета: Явно не се обичат достатъчно, за да стане на 14 февруари
„Една чудесна идея, защото те назначиха цялата си рода - жени, братовчеди. Нали помним – цели семейства се назначаваха“, припомни Борисов.
„Какво ще стане като съкратят тези хора, още по-голяма мизерия. Икономията е майка на мизерията“, допълни Пеевски.
„Чудесно е, че вчера слушаха нашите изказвания, след като ние вчера говорихме за това, че трябва да бъде съкратен половината от състава на Министерския съвет и половината от министерствата нямат място в административната карта”, заяви Костадин Костадинов.
„Когато говорим за съкращения в МВР, за пенсионерите, които работят там и за държавната администрация, трябва да има планиран подход. Иначе просто плашим хората“, каза още Василев.
Дали подобно предложение може да събере мнозинство ще стане ясно, когато бюджет 2025 влезе в парламента. Очаква се това да се случи още следващата седмица.