Снимка: БТА
Вижте около какви предложения се обединиха членовете на Съвета
Държавата да се стовари с цялата си репресивна сила върху всички, които произвеждат и разпространяват наркотични вещества и ограбват бъдещето на децата и на държавата. Около тази теза се обединиха членовете на Консултативния съвет за национална сигурност, който заседава днес. Очертани са седем предложения към изпълнителната и законодателната власт.
„Ако загубим младите хора, губим всичко. Защото разпространението и употребата на наркотици от младите хора не просто застрашава тяхното бъдеще и здраве. Това е въпрос, който застрашава бъдещето ни като нация. В тази връзка искам да благодаря на всички членове на КСНС и на тримата министри, които поканих, за изнесените детайлни доклади по темата. Поздравявам партиите, Народното събрание, МВР, Агенцията за закрила на детето, обществените организации и медиите, които предприеха конкретни действия в тази насока. Проблемът е сложен и многопластов”, посочи президентът Румен Радев след КСНС.
Бакалов: Правилно решение е всички институции да се борят с употребата на дрога
„Имаме пълен консенсус, че и правителството, и парламентът ще направят такива промени в нормативната база и ще предприемат мерки за контрол, така че държавата да се стовари с цялата си репресивна сила върху всички, които произвеждат и разпространяват наркотични вещества и ограбват бъдещето на нашите деца и на държавата. Наясно сме, че дори най-добрите закони и най-силният контрол не са достатъчни. Тази битка ще бъде дълга и трудна. В нея, наред с безкомпромисното преследване на всички, които нарушават закона, трябва да има и превенция”, каза още президентът.
Според държавния глава проблемът е сложен и многопластов. „Искам да благодаря на всички днес, че се обединихме, че тази тема е въпрос на националната сигурност. Защото тя касае нашето бъдеще като нации. На базата на тези детайлни доклади ние разгледахме както постигнатото през годините в борбата срещу това наистина тревожно явление, така и проблемите пред него. Защото те наистина са сложни. Възрастовата граница на първи контакт с алкохол, цигари и наркотични вещества непрекъснато пада. И това тревожи и родителите, и всички нас, държавниците. И тези проблеми са наистина сериозни, защото наред с познатите от години наркотици, на пазара непрекъснато се появяват нови трудни за разпознаване психоактивни вещества, които вече се приготвят дори в домашни условия и с неясно въздействие и последици за организма. Расте търговията с наркотици по всякакви интернет сайтове. Тези сайтове, голяма част от тях се обслужват в чужбина, а непрекъснато се включват и фалшиви профили в социалните медии за търговия с наркотици. Така че това е един наистина сложен проблем. Затова днес се обединихме с ясни предложения за конкретни мерки”, обясни Радев.
Членовете на КСНС се обединиха около следните предложения към изпълнителната и законодателната власт:
1. Изпълнителната власт да анализира и предложи на вниманието на Народното събрание промени в съществуващата нормативна база, вкл. и в НК и НПК при необходимост, с цел ограничаване на производството, разпространението и употребата на наркотични и упойващи вещества.
2. Да се предприемат стъпки от страна на изпълнителната власт за подписване и ратифициране на Конвенцията MEDICRIME, създаваща регулация по отношение на производството и разпространението на фалшиви и забранени вещества.
3. Изпълнителната власт да предприеме засилен и непрекъснат контрол по прилагането на нормативните мерки за превенция и ограничаване производството, разпространението и употребата на наркотични и упойващи вещества.
4. Изпълнителната власт да подготви и приеме нова петгодишна Национална стратегия за борба срещу злоупотребата с наркотични вещества и срещу незаконния трафик с наркотични вещества и прекурсори. Да се извърши преглед и при необходимост актуализация на Националната стратегия за младежта (2021-2030) и Националната стратегия за развитие на физическата активност, физическото възпитание, спорта и спортно-туристическата дейност (2023-2034 г.), като се обърне особено внимание на превенцията и насърчаването нездравословен начин на живот.
5. След обстоен анализ на ефективността на досега провежданите програми и инициативи и проучване на водещия европейски опит, изпълнителната власт да разработи адекватни механизми за ефективна превенция чрез засилване на личната устойчивост на младите хора и укрепване на житейските им умения, за да изградят надеждни прегради срещу вредните влияния.
6. Централната и местна власт да повишат своята ангажираност и да увеличат финансирането за създаване на условия за алтернативна заетост на децата – масов спорт, разнообразни форми на извънкласни занимания и младежки политики.
7. Изпълнителната власт да извърши анализ на ефективността на съществуващите структури, занимаващи се с превенция на зависимостите сред младите хора и да предложи визия за тяхното оптимизиране и подобряване на координацията и взаимодействието. Да се предприемат мерки за повишаване на подготовката и мотивацията на кадрите, отговорни за превенцията и лечението на наркотични зависимости.
Президентът направи апел към родителите: „Не загърбвайте реалността, че рано или късно, а по-скоро по-рано, отколкото вие очаквате, на нашите деца ще им бъде предложен наркотик. Веднъж приели, няма гаранции, че те ще се върнат към пълноценен живот. Вие сте най-заинтересовани от здравето и бъдещето на Вашите деца. Така че говорете с тях, интересувайте се от тяхното свободно време, от средата, не ги оставяйте сами да се затварят с проблемите от първите по-сериозни сблъсъци със социалната среда. Колкото по-рано лично Вие проведете разговора с Вашите деца за вредата от наркотичните вещества, за формите на тяхното предлагане, толкова по-добре. Това съвсем не означава, че държавата абдикира от този проблем и го оставя на Вашия гръб. Напротив, днешният КСНС е именно за това - за да се засили ролята на държавата в борбата срещу това застрашаващо бъдещето ни явление. А държавата има да върши много работа. Това означава да разгръщаме всички необходими мерки и програми за възпитание и образование на децата в навици и умения за пълноценен и здравословен начин на живот, това означава да разгръщаме информационни и образователни кампании. Това означава да създаваме условия за ангажираност на децата с пълноценни извънкласни форми - от масов спорт до всякакви други занимания като изкуства, наука и технологии и всичко друго, което може да ги ангажира в нещо конструктивно. Именно тук българската държава е в дълг към младите хора”, уточни Радев.
„Ние можем да разчитаме на успех само когато нашите послания и системни усилия стигнат до всеки млад човек, родител и гражданин. Надежда в тази битка ни дават някои добри примери, като реакцията, обществената и гражданска ангажираност на един млад човек, който попадна в новините преди около седмица, който не остана безразличен при вида на продажбата на вейпове от микробус на ученици близо до училище, защото ние не можем да поставим полицаи, НАП, РЗИ и т. н. на всеки ъгъл, не можем да ги поставим на всяко магазинче. Но ако ние, гражданите, постъпваме като този млад човек, имаме шанс да се справим с това порочно явление, което е риск за нашата национална сигурност и за бъдещето ни като нация. Искам да поздравя медиите за това, че приеха тази тема като фокус на техните новини и публицистични предавания и разгръщат все повече информационни кампании за борба с това явление. Ще разчитаме на тях и в бъдеще. Още веднъж искам да благодаря на всички членове на Консултативния съвет за национална сигурност и на привлечените допълнително министри за ясната позиция, за ясно изразената политическа воля и твърда решимост държавата с цялата репресивна сила да се стоварва върху всички, които нарушават закона и ограбват бъдещето на нашите деца”, заключи президентът.