„Нормално е едно дете да иска да пробва нови неща, когато те му се предоставят”, каза Иван Игов

„Аз съм против пълната забрана на дадено нещо. Колкото по-забранено, толкова по-интересно става то. Когато родителите забраняват телефони или компютри на децата, те не ги отказват, а превръщат цялото си комуникиране с тях в спорове. От тези караници се губи контактът с децата. Забраната не върши работа, а контролът”. Тази теза изрази в студиото на „Денят на живо” психологът Иван Игов във връзка със свикания от президента Румен Радев КСНС за вейповете.

Радев след КСНС: Държавата ще стовари цялата си репресивна сила върху производителите и разпространителите на наркотици

„Аз също бях от скептиците, защото в този КСНС участваха малко професионалисти, малко хора, които се занимават с деца и с терапия на зависимости. От друга страна, е добре, че тази тема се повдига на толкова високо ниво. Ние от години имаме проблем и от години сме в дълг към децата си с това, което им се случва. Нормално е едно дете да иска да пробва нови неща, когато те му се предоставят”, посочи психологът.

„Когато аз говоря с децата им казвам: „Вие се борите за своята независимост, всеки в юношеска възраст иска да е независим от родителите си, но тръгвайки към наркотиците, вие губите свободата си”. Това е моето послание и това трябва да е посланието на родителите”, подчерта Игов.

Психиатър: 25% от учениците са употребявали наркотично вещество преди да са навършили 14-годишна възраст

„Училището ни продължава да бъде обучилище. Така го наричам, защото се учат много безполезни неща”, каза той и попита например колко пъти сме смятали тригонометрично уравнение. „Трябва да се включи социалното възпитание”, категоричен беше психологът.

„Вейповете се появиха, за да помогнат на хората, които пушат, да откажат цигарите. И сега има доста хора, за които това е начинът им да откажат цигарите. Ако забраним вейповете, ще им отнемем правото да се откажат от цигарите”, подчерта психологът. „Спирането на нелегалните вейпове с наркотици е приоритет на държавата”, каза Игов.

Тревожни данни: Почти половината ученици у нас пият алкохол, всеки трети пуши

„Децата наблюдават какво правим ние. Как да се борим с детската агресия, когато в парламента депутатите се бият. Всички ние сме длъжни, със собственото си поведение, да помогнем на децата си да бъдат по-успешни и да знаем, че сме длъжни към тях”, заключи той.

Цялото интервю гледайте във видеото.