Снимка: iStock
Престъпни банди държат стотици жертви на международен трафик в незаконни центрове
На границата между Мианмар и Тайланд хиляди хора са в капан. Те са задържани в комплекси, управлявани от престъпни банди и военачалници, и са принуждавани да участват в престъпни схеми. В началото на годината Китай и Тайланд най-накрая предприеха действия, за да се сложи край на тази порочна практика. И докато малцина са имали късмета да бъдат освободени, безброй други все още са задържани.
Стотици жертви на международен трафик, държани в незаконни центрове в Мианмар, бяха прехвърлени с лодки в съседен Тайланд – операция, която стана възможна благодарение на един тайландски депутат - Канаби Суебсанг. Той лично се е срещнал с командирите на милициите, за да осигури освобождаването на над 260 души, някои от които, по думите му, са работили в условия, наподобяващи робски труд.
"Видях как много хора биват подлагани на физически изтезания, а други – държани в малка стая, без възможност да правят каквото и да било. Много от тях са принудени да работят като роби", казва Канаби Суебсанг.
Границата между Мианмар и Тайланд е осеяна с обширни комплекси, охранявани от въоръжени пазачи. По оценки на ООН, в тях работят над 100 000 жертви на трафик от цял свят.
"Има търговия с хора. Развива се нова форма на робство – киберробство", посочва Джейсън Тауйр от Института за мир на САЩ.
Хората работят в кол центрове, които всяка година генерират милиарди долари от измами. За първи път от години насам комплексите, в които са държани, са подложени на международен натиск.
Жертвите на земетресението в Мианмар вече са над 3000
През февруари правителството на Тайланд прекъсна електроснабдяването, интернет връзката и доставките на гориво в граничния регион на Мианмар. Китай също се включи в операцията, с цел да върне хиляди китайски граждани на своя територия. Въоръжените групировки, които контролират тази част от разкъсвания от гражданска война Мианмар, започнаха собствена пропагандна кампания – те водят обиколки с екскурзовод и показват част от над 7000-те работници, за които твърдят, че са готови да освободят.
В същото време командирите на милициите отричат всякаква връзка с предполагаемите нарушения на човешките права, извършени на тяхна територия. На тайно заснет видеоклип се вижда как похитители многократно използват електрошоков пистолет срещу пакистанец, в комплекс под контрола на милицията. Наказание, което няколко други освободени споделят, че са преживели.
Но дори евентуалното освобождаване на няколко хиляди работници, жертви на трафик, едва ли ще нанесе сериозен удар върху престъпната дейност в региона. Общият случай е, че те са принуждавани да работят там при условия, наподобяващи робски труд.
"Не мисля, че измамите ще спрат. Измамниците просто ще търсят нови места по света, където да продължат да вършат бизнеса си както досега", казва Суебсанг.
А за престъпните организации, които стоят зад тези измами на стойност милиарди долари, бизнесът върви повече от добре.
Последвайте ни