Снимка: БТА
Ходът на формацията около Ахмед Доган беше водеща тема в парламента
След като от „Демокрация, права и свободи” - ДПС сложиха край на участието си в управлението, мнозинството в парламента падна под санитарния минимум от 121 гласа. По този начин кабинетът вече разполага само със 102. Ходът на формацията около Ахмед Доган беше водеща тема в Народното събрание.
Започнаха дебатите по втория вот на недоверие. Напрежение между МЕЧ и Киселова
Според Бойко Борисов оттеглянето на ДПС-ДПС от управляващото мнозинство не е добър сигнал.
„Още в събота, докато гледах събитията в Сараите, очаквах, че ще се случи това. Всяка партия мисли кое е най-добре за нея. Разликата между тях и нас е, че ние мислим и за държавата. Надали това е най-добрият дизайн на правителство”, посочи лидерът на ГЕРБ.
Борисов изтъкна, че влизането в еврозоната е изключително важно за привличането на чужди инвестиции в България.
„Приветствам позицията на ПП-ДБ, че това е стратегическа цел и дотогава поне ще мислят с главите си. За което им благодаря. Същото важи и за партиите, които подкрепят правителството, макар за различен период от време и с различни мотиви. „Ново начало” - ако работи добре за хората. ПП-ДБ - за еврозоната. Следват ключови месеци”, предупреди той.
Подкрепата от тях беше декларирана още сутринта.
„Никакъв проблем със стабилността на този кабинет. ДПС-НН ще го подкрепи, защото е време да се работи за хората. Единственото, което искам - премиерът и министрите да се захващат и да решават темите на хората. Колкото и да им се иска на олигарсите този кабинет няма да падне", заяви Делян Пеевски, лидер на „ДПС - Ново начало".
На въпрос дали защитава Пеевски, лидерът на ГЕРБ каза: „Защитавам, ако има справедливост. Ако нещо е направено по доноси, то трябва да отпадне”, категоричен е Борисов. Според него „всичко идва от „една публикация в "Политико".
Част от управляващите излезе с критика.
„Кога да вярваме на колегите от АПС? На 1 април, преди около две седмици, заявиха, че подкрепят стабилността. По този начин политика не се прави. Считаме, че това е някакъв вътрешнопартиен проблем в АПС и се надявам да е така, защото иначе излиза като политически рекет”, смята Драгомир Стойнев от „БСП - Обединена левица”.
На този фон днес от ДПС-ДПС обявиха, че ще подкрепят вота на недоверие срещу кабинета на Росен Желязков.
„Нямаме нищо против еврозоната, но с такава корупция няма как да отидем към нея. Не можем в момента да кажем, че сме „чисти и бели” и няма никаква корупция”, посочи Рамадан Аталай.
От „Има такъв народ” са песимисти, че вотът ще се увенчае с успех и обявиха, че след напускането на групата на Доган, подкрепата от „ДПС - Ново начало” не е опция.
„Подобно нещо не е дискутирано в управляващото мнозинство. „Има такъв народ” разписа декларацията на ПП-ДБ затова не мисля, че това е опция”, подчерта Павела Митова от ИТН.
ДПС-ДПС напуска управляващото мнозинство
От ПП-ДБ обаче заподозряха скрит коалиционен партньор - „ДПС - Ново начало”.
„Докато им бъде изгодно да си правят техните схеми, да си използват парите, които заложиха в бюджета за разпределяне по неясни направления, дотогава това правителство ще стои. Когато си изплетат кошницата, ще го ритнат и всички ще носим последствията”, смята Николай Денков от ПП-ДБ.
От „ДПС - Ново начало” бяха лаконични за хода на групата на Доган:
„Кои са тези? Онези палячовци, за тях ли говорите? Не ми се занимава с тях”, каза Хамид Хамид.
От опозицията също коментираха решението на ДПС-ДПС.
„След вчерашната декларация, която беше обявена от ДПС на Доган, ситуацията в българския парламент е коренно различна. Защото вече стана категорично ясно, че това правителство, което ни управлява, е на Делян Пеевски”, обясни лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов.
„От началото се личеше, че са май насила в това управление, за да пазят два имунитета. Сега ми е интересно, като вече не са част от мнозинството в зала, дали ще бъдат свалени тези имунитети”, заяви председателят на МЕЧ Радостин Василев.
„АПС би трябвало да си променят решението и да подкрепят вота на недоверие”, счита лидерът на „Величие” Ивелин Михайлов.
В контекста на критиките, Борисов направи паралел между политическите ходове и предстоящите празници.
„Нашият Господ са го мъчили по най-отвратителния начин. Тръни са му забивали в главата, пирони в ръцете. И когато всички се отрекли от него, изведнъж се показал отгоре. Това е толкова валидно и за нашите нрави”, заяви той.
Последвайте ни