В свят на свръхконсумация, литературата също става жертва

Какво би било училището без книги? Често говорим за екология – на въздуха, водата и храната. Но замисляли ли сме се за екологията - на храната за душата или иначе казано на книгата? В свят на свръхконсумация, литературата също става жертва. Но има хора, които променят това.

Всеки ден светът се обогатява с около 6 000 нови книги. Това прави над 2 милиона нови заглавия годишно. Но, в този океан от думи, колко от тях наистина достигат до читателя?

Жители на Мичиган помогнаха на книжарница да премести всичките си 9100 книги

Свръхпроизводството на книги, често с маркетингова цел, не отговаря на реалното потребление. Новите заглавия изместват старите за броени месеци, след което се унищожават, а процесът води до сериозни екологични последици. Как да намерим баланс между количеството и качеството? И защо френска книжарница спря да приема нови книги? 

В свят на изобилие и бързо потребление, френска асоциация предлага алтернатива, която предизвиква статуквото в книгоиздаването. Една малка книжарница в Париж е спряла да приема и продава нови книги, за да се бори със свръхпроизводството и загубата на стойност в книжния пазар.

"Ние не сме против книгите, а срещу тяхното свръхпроизводство. Милиони книги излизат всяка година, но няма хора които да ги купуват. Те изчезват почти веднага, без да намерят своите читатели. Това създава илюзията за културно изобилие, но всъщност няма разнообразие, а това води до огромен отпадък. Книгите, които не се продават бързо биват унищожавани, вместо да получат втори шанс и да намерят своята публика", сподели Матилд Шарие, координаторът на асоциация “Eкология на книгата”.

Матилд е една от основателките на инициативата, която набира все по-широка популярност във Франция и Белгия. Близо 50 книжарници вече са част от проекта, който не приема нови книги.

Продадоха рядко издание на "Хари Потър" за 36 000 паунда (СНИМКА)

„Книжният пазар се държи като модната индустрия – всяка седмица има "нови колекции", а непродадените екземпляри се унищожават. Читателите дори не подозират какво се случва зад кулисите на издателския бизнес. Ако една книга не се продава добре в първите няколко седмици, тя вече се смята за ‘стара’, макар че стойността ѝ не зависи от датата на издаване. Това е порочен цикъл, който води до загуба на ценни произведения", заяви Шарие.

Малката, парижка книжарница Ридо Руж работи с дарения и препродажба на вече съществуващи книги.

"В нашата книжарница, която е независима, няма нови книги. Само вече издадени, които чакат да бъдат (пре)открити. Представете си, че само във Франция всеки ден излизат 300 нови заглавия? Невъзможно е да следваме този ритъм. Вярваме, че една добра книга не губи стойността си само защото е излязла преди месеци или година. Това не е просто търговски модел, а мисия. Културата не трябва да бъде част от масовото консуматорство", посочи още тя.

От “Eкология на книгата” считат, че големите издателства насърчават бързото производство, без да мислят за устойчиви модели.

"Във Франция само 2 процента от книгите се рециклират в други книги – останалите се превръщат в тоалетна хартия или картон. Насърчаваме издателите да обръщат внимание каква хартия вземат, какви мастила ползват. Най-важното е да спрем да произвеждаме твърде много. Всеки читател трябва да си даде сметка, че когато купува книга, той подкрепя не само автора, но и цяла една система. И ако тя произвежда книги, за да ги изхвърля, без да ги чете, то нещо в нея не работи правилно“, споделят от асоциацията.