Снимка: Shutterstock
Емили Фенг и Феликс Салмън коментират сътресенията на световните пазари
Международният кореспондент на Националното обществено радио в Съединените щати Емили Фенг, отразявала преките последици от китайските мита върху обикновените американци, и главният финансов кореспондент на американския новинарски уебсайт „Аксиос“ Феликс Салмън коментираха търговската война между Вашингтон и Пекин пред водещата на CNN Биана Голодрига.
По време на търговските преговори между Съединените щати и Китай в Женева не се очакваше да бъдат постигнати конкретни споразумения. И все пак станахме свидетели на значителен пробив - 90-дневна пауза и намаляване на митата за внос на китайски стоки в Съединените щати на 30%. Разкажете ни каква беше вашата реакция на тази новина.
„Чувствам се сякаш преживявам дежа вю.Бях Пекин през 2019 и 2020 година, когато започна първата търговска война с Китай. И сега отново сме изправени пред подобна ситуация. Тогава митата бяха 25%, а сега са 30 на сто. Все още липсва ясно и трайно споразумение как двете страни ще се справят с по-сериозните въпроси, които тревожат Вашингтон, като търговския дисбаланс и ограничения достъп на чуждестранни инвеститори до ключови сектори на китайската икономика. Предполага се, че всичко това ще се изясни чрез неясния механизъм за търговски консултации, който двете страни се съгласиха да създадат. За сега обаче всичко остава в застой. Ситуацията е напрегната и знам от разговорите с износители и собственици на малки бизнеси в Съединените щати, че те са облекчени от възможността поне част от стоките да стигнат до американския пазар, без необходимостта да плащат десетки хиляди долари под формата на мита. Но е на пълно възможно, след като изтекат тези 90 дни, преговорите да се провалят и тогава отново да се сблъскат двуцифрени или дори трицифрени мита“, заяви Фенг.
Феликс, какво ще се случи ако в така нареченият Ден на освобождението, вместо да бъдат обявени тези широкообхватни, реципрочни мита за страни от целия свят, президентът Тръмп просто беше излязъл и заявил, че ще има универсално мито от 10% за всички страни, а за Китай 30%, защото отдавна ги обвиняваме в нарушения на принципите на свободната и честната търговия. Каква ще бъде тази реакция тогава?
„Много по-добре от това, което виждаме сега. Щеше да има огромно облекчение. Пазарите ще са стабилизирали, доларът нямаше да се обезцени толкова. Хората ще имат усещането, че Тръмп е изпълнил обещанието си да наложи мащабен пакет от мита, но без това да я заплаха за глобалната икономика. И нямаше да се внесе абсурдно количество несигурност и непредсказуемост, на което бяхме свидетели през последния месец. Всички ще са в по-добра позиция. Компаниите, които търгуват между двете страни, щяха да имат много по-голяма яснота и сигурност за това, което се случва. Нямаше да видим всички тези сериозни смущения в търговията по вода, нивата на инфлацията и световните пазари. Да, това ще бъде по-разумният вариант и нямаше да позволи на Доналд Тръмп да продължи своят подход, за който е характерен да започне с нещо шокиращо и крайно и след това да преговаря“, отбеляза Салмън.
Гледайте повече във видеото.
Редактор: Камена ГеоргиеваПоследвайте ни