Тази година две български училища отвъд океана празнуват юбилей
В неделните български училища в САЩ от години се преподава български език и правопис. Всяка година 24 май се отбелязва от българите в Америка с концерти, празнични програми, манифестации и дори паради. Тази година две български училища отвъд океана празнуват и юбилей. Едното е „Христо Ботев” в Ню Йорк, което навършва 20 години, а другото е „Малко бълхгарско училище” Чикаго, което всъщност е най-голямото в Северна Америка - с над 600 деца.
“Родителите ми ме доведоха в Америка, когато бях само на 11 месеца. Проговорих на английски език в детската градина”, разказва Дейна Първанова, завършила "Харвард".
Тя завършва един от най-престижните университети в света „Харвард” с пълно отличие. Казва, че умението ѝ да говори български език и познанията ѝ по история и география на Балканите са ѝ помогнали изключително много докато учи „Бизнес администрация и държавно управление”. Днес с умиление си спомня как чак на 13-годишна възраст за първи път е започнала да учи българската азбука в „Малко българско училище” в Чикаго.
20 български студенти, от общо 6 793 чуждестранни, са застрашени от решението на Тръмп за "Харвард"
“Българското училище беше в къщата на Живка Петрова. Бяхме само няколко деца. Нямаше чинове. Нямаше специални места, на които да сядаме… имаше само дивани”, спомня си Дейна.
„Бяхме купили някаква украса за празника. На другия ден тя беше намалена със 7 долара. И отидохме да я върнем. Това е спомен, който няма да забравя”, твърди Живка Петрова, директор на “Малко българско училище” в Чикаго.
15 години по-късно „Малко българско училище” може да се похвали със собствен културен център в сърцето на северните предградия. Живка Петрова казва, че преди 25 години в САЩ не е било популярно понятието „билингвизъм” или двуезичност и много от децата на имигрантски семейства са се обучавали като деца със специални потребности.
“В последните години нещата се променят и както казват много американци сега е „модерно” да знаеш чужди езици”, твърди Петрова. И допълва:”Освен това в последните няколко години българският език е обявен от американското правителство за един от редките и специални езици, наред с други 29”.
Тръмп забрани на „Харвард” да приема чуждестранни студенти. Университетът съди администрацията му
Преподавателите в „Малко българско училище” в Чикаго имат издадени 6 помагала, пригодени за обучение на деца извън България. Над 1200 ученици са взели дипломи за основно образование там, а над 300 от тях успешно взели и печат за двуезичност, който ги освобождава от владеене на втори език във висшите учебни заведения и им дава време за друга специализация.
“Познанието на българската култура, чувайки мнението на българите и слушайки български новини - ми помогна да разбирам по-добре как държавни политики влияят не само на средния американец, но и на имигранти и чужденци като българите”, твърди Дейна Първанова.
Кореспондент: Галина Петрова
Редактор: Станимира ШиковаПоследвайте ни