
Снимка: iStock
Създава се нова глава „Тероризъм“ в Наказателния кодекс
Минималните глоби за престъпленията „обида“ и „клевета“ ще бъдат намалени. Това предвиждат одобрени от Министерския съвет изменения и допълнения в Наказателния кодекс (НК), които довършват започнатата през 2023 г. законодателна реформа в тази област.
С промените минималното наказание за „обида“ се редуцира от 1000 на 500 лева, а за „клевета“ — от 3000 на 1000 лева. Целта на тези корекции е да се изпълнят ангажиментите на България към Европейската конвенция за правата на човека, по-конкретно в отговор на осъдителни решения на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) за нарушаване на свободата на изразяване (чл. 10 от Конвенцията).
Глобите от фишовете ще се удвояват при липса на електронна поща
По делата „Божков“ и „Касабова“, в които бяха осъдени журналисти за клевета, ЕСПЧ установи нарушения именно заради прекомерността на наложените санкции.
През 2023 г. Народното събрание вече направи значителни промени в НК, като премахна привилегированите състави за обида и клевета, когато потърпевш е длъжностно лице, както и въведе административни, а не наказателни мерки в подобни случаи. Сегашните изменения доразвиват този подход, като дават по-голяма свобода на съда да определя санкциите в зависимост от конкретния случай.
Освен това, в днешните поправки е включена и промяна в чл. 146а, ал. 1 от НК, свързана с криминализирането на деянието „изтезание“. Така се гарантира пълното изпълнение на международноправните ангажименти на България по Конвенцията против изтезанията и други форми на нечовешко или унизително третиране или наказание. Измененията предстои да бъдат разгледани и гласувани от Народното събрание.
Купувачите на кредити под лупа: Забраняват агресивни практики при събирането на задължения
Също така МС одобри промени в НК, с които се създава изцяло нова глава – „Тероризъм“. В нея ще бъдат включени всички престъпни състави, свързани с терористични дейности, както са определени в международни и европейски актове, по които България е страна.
Предложените промени имат за цел да изпълнят препоръките от Петия оценителен доклад на MONEYVAL от 18 май 2022 г. и да приведат българското законодателство в пълно съответствие с международните стандарти за борба с тероризма и изпирането на пари. Това е ключова стъпка към изваждането на страната от т.нар. „сив списък“ на FATF (Групата за финансово действие срещу изпирането на пари).
Новата глава е структурирана в два основни раздела:
♦ Първият раздел обхваща същинските терористични престъпления — от нападения срещу лица с международна закрила и вземане на заложници, до престъпления с ядрен материал и атаки, водещи до смърт или тежки материални щети.
♦ Вторият раздел регламентира т.нар. несъщински терористични престъпления — като подготовка, набиране и обучение на терористи, финансиране на терористични действия, пътуване с терористична цел и укриване на терористи.
Проектът включва и допълнителни разпоредби за отнемане на имущество, предназначено за терористични дейности, както и за допълнителни наказания, с което се цели по-ефективна превенция и наказуемост на свързаните дейности.
Редактор: Румен ЛозановПоследвайте ни