Изчисленията са на големите работодателски организации у нас...

Над 50 милиона лева ще трябва да плати бизнесът за двойни надници заради струпването на почивни дни само през май. Изчисленията са на големите работодателски организации у нас.

 

Дългите почивки принуждават предприемачите да карат служителите си да работят извънредно, за което се плаща двойно. Най-често това става в производството, туризма, търговията и сферата на услугите.

 

Само през май официалните празници са три – денят на труда – 1 май, денят на българската армия – 6 май и денят на славянската писменост и култура – 24 май. 

 

В много от секторите през тези дни се работи, за което бизнесът трябва да отдели допълнителни разходи. Традиционно по празниците работи всеки десети служител. Това означава, че бизнесът трябва да извади над 50 милиона лева за двойни надници.

 

„Всеки работещ би искал да работи по-малко и да получава повече, да почива повече. България е в златната среда по отношение на брой почивни дни, но сме на едно от първите места по отношение на официалните празници", каза Томчо Томов от Българската стопанска камара.

 

Синдикатите обаче алармират, че не винаги бизнесът изпълнява задължението си да плаща за работа по празници.

 

„Сигналите, че не се плаща в празнични и почивни дни за съжаление се увеличават. Това плащане за съжаление не се случва, особено в сектори като строителството", коментира Пламен Димитров – президент на КНСБ.

 

Дори и да се избегне сливането на почивки и в дни като днешният, който не е официален празник се работи, щетите за бизнеса биха били същите, признават и работодатели и синдикати.

 

„Един ден работен между няколко неработни не може да е производителен сам по себе си и хората ще намерят начин да го скрият – чрез болничен, ранно тръгване от работа или отпуска", смята Димитров.

 

„Донякъде е по-добра схема да могат сами да преценят, че този ден няма да е ефективен и няма да даде добавена стойност", каза Томов.

 

Репортер: Георги Георгиев