От днес влиза в сила и нов размер на минималното заплащане за час труд...
От днес минималната работна заплата се повишава с 20 лева и става 290. Минималната почасова ставка за заплащане ще бъде един лев и 72 стотинки. Това е второто увеличение в рамките на последните няколко месеца, като преди това доходите бяха замразени за 3 години.
Много такси и социални плащания се изчисляват на базата на минималната заплата. Още в края на миналата година обаче правителството реши - тези плащания вече да не зависят от размера на минималното трудово възнаграждение.
Основната идея беше да не се вдигне таксата за посещение при лекар. Оказва се обаче, че здравното министерство е пропуснало да подготви нужните законови промени.
Едва снощи от здравното министерство съобщиха, че тепърва ще се предложи законова промяна, която да запази потребителската такса на ниво от 2 лева и 70 стотинки. Пред Нова телевизия здравният министър Десислава Атанасова коментира, че поне още месец ще трябва да плащаме такса от 2 и 90, докато се приемат промените в Закона за здравното осигуряване. Междувременно при личните лекари цари пълен хаос. Голяма част от тях не са наясно по колко да взимат за преглед от днес.
Според министъра на здравеопазването Десислава Атанасова е ясен – 2 и 90 трябва да се взима от болните.
И макар че още месец ще плащаме повече за лекар, правилото парите за отглеждане на дете до 2 години да си останат отвързани от минималната работна заплата, се запазва. Така майките ще получават по 240 лева месечно, докато гледат малчуганите си от през втората година от майчинството.
Без промяна остават и различните награди, премии и отличия, както и сумите, отпускани за работно облекло. Повишената минимална работна заплата няма да доведе и до увеличаване на субсидиите за партиите.
Всяка година до 2015 г. минималната работна заплата ще се увеличава с 20 лева. Това заяви социалният министър Тотю Младенов. По-голямо увеличение ще е възможно, ако бъде отчетено нарастване на производителността на труда.
Министърът обясни, че за 2010 г. тя се е увеличила с 5,5%, а за миналата година е скочила с 6,2 на сто.
Синдикатите обаче настояват нарастването на доходите да е обвързано не само с производителността на труда, но и да се индексира всяка година с ръста на инфлацията.
Синдикатите обясниха, че трябва политическо решение, за да бъде намалена осигурителната тежест на работника за сметка на работодателя. В другите страни тя била в съотношение две към едно за сметка на работодателя.
Стана ясно още, че в няколко бранша, като минната промишленост и металургията, заплащането се вдига паралелно с нарастването на минималното заплата. Това е предвидено в подписания колективен трудов договор.
Репортери: Мария Цънцарова
Нели Тодорова
София Стойчева