Цифрите от последния дебат между двамата показват победа за Обама с 46%

С очаквани взаимни нападки протече вторият телевизионен дебат между съперниците на предстоящите президентски избори в съединените щати Барак Обама и Мит Ромни.


Първите оценки на анализаторите са, че Обама е успял да се справи далеч по-добре от предишния дебат, когато изненадващо беше победен от своя опонент. Сега цифрите показват победа от 46 срещу 39%.


В университета Хофстра в Хемпстед, щата Ню Йорк в продължение на 90 минути двамата съперници отговаряха на въпросите на група от 82-ма избиратели, които още не са решили за кого ще гласуват.


Настоящият държавен глава беше далеч по-агресивен и обвини директно Ромни в опит да облагодетелства само богатите американци:
„Губернатор Ромни няма програма от 5 точки. Икономическият му план има само една точка - да направи така, че най-богатите да бъдат облагодетелствани и да играят по различни правила”, заяви президента на САЩ Барак Обама.


Ромни отговори, че средната класа е била смазана през последните четири години, а работните места са били твърде оскъдни. По думите на бившия губернатор на Масачузетс разходите, правени от правителството на Обама, раздуват дефицита и ще доведат до увеличения на данъците. Той дори направи аналог с Гърция.


Според кандидат-президента Мит Ромни „за четири години управление на Обама, дефицитът ни се увеличи почти двойно – от 10 до 16 трилиона долара. Ако президентът бъде преизбран, ни очаква дълг от почти 20 трилиона. Така ще ни сполети съдбата на Гърция”.


Кандидатът на Републиканската партия подложи на рязка критика енергийната политика на Обама и обеща, че ако победи на изборите, след осем години страната напълно ще се избави от необходимостта да внася петрол.


Ромни засегна и въпроса с нападението в Бенгази, при което беше убит американският посланик в Либия. Той определи покушението като терористична атака, поставяща под въпрос цялата политика на президента в Близкия изток.


Обама отвърна, че да се опитваш да печелиш политически точки от въпрос за националната сигурност, не е начинът, по който действа един главнокомандващ.