Източното крайбрежие на САЩ бе парализирано заради наводнени улици, прекъснато електричество и съборени дървета
Супербурята Санди отне живота на най-малко 32 души в Съединените щати и Канада. Според кмета на Ню Йорк тази цифра може да нарасне. Близо 1 милион бяха евакуирани принудително, а 8 милиона са без електричество. На места ток ще има едва след няколко дни.
Специалисти определят бурята като най-силната виждана някога в Ню Йорк и околните градове. Силата на стихията отслабна значително, откакто навлезе над сушата, но властите предупреждават, че опасното време продължава.
Източното крайбрежие на Съединените щати осъмна с наводнени улици, съборени дървета и прекъснато електричество. Президентът Барак Обама обяви щат Ню Йорк за зона на мащабно бедствие.
Общо 50 милиона души бяха засегнати от бурята. Влаковете в Североизточните Щати спряха. Бяха отменени общо 14 хиляди полета. Общественият транспорт в Ню Йорк, Бостън и Филаделфия не функционира. В Ню Йорк метрото беше наводнено, като на места се съобщава за дълбочина на водата над 4 метра. Според първоначалните оценки може да са необходими четири дни, за да може железницата да заработи отново. Електрическа подстанция в Ню Йорк избухна и предизвика голям пожар. Над 50 къщи изгоряха, като по чудо няма жертви.
В един от най-силно засегнатите щати - Ню Джърси, спасителните екипи продължават издирването на изчезнали хора. Един от реакторите в ядрената електроцентрала „Сейлъм” в Ню Джърси беше спрян заради бурята. От ръководството на централата обявиха, че няма опасност за населението и спирането на мощностите е само предпазна мярка. Губернаторът на щата обяви, че спасителни операции текат в няколко града и все още има граждани, които се водят изчезнали.
Заради бурята Обама и Мит Ромни отмениха предизборните си прояви само седмица преди президентския вот.
Според синоптиците Санди ще се придвижи към Канада. Силата на бурята отслабва, но продължава да покрива необичайно големи територии. Дъждове и силен вятър се очакват на повече от 800 километра от крайбрежието. Първоначалните оценки на материалните щети се движат между 10 и 20 милиарда щатски долара.
Сблъсъкът със Санди - през очите на българско семейство в Ню Йорк
В Източните американски щати живеят много наши сънародници. Според информацията за българската общност от сайта на външното ни министерство, само в Ню Йорк и прилежащите райони има около 20 хиляди българи. В района на Бостън - те са 10 хиляди, а във Вашингтон и околностите - 8 хиляди. По последна информация от външното ни министерство няма постъпили сигнали за пострадали българи.
Репортерите на Нова телевизия се свързаха със семейството на Димитър Камбуров, които разказаха за близката си среща със Санди.
Подробностите гледайте във видеото.