Никозия получава спасителните 10 млрд., богатите ще платят еднократен налог

Кипър постигна дългоочакваната договорка с международните кредитори за условията за отпускане на спасителен заем от 10 милиарда евро. След преговори, продължили цяла нощ, беше изработен план за действие, който включва закриването на втората по големина банка в страната и сериозни загуби за много от нейните клиенти.  
   

Сделката предвижда голям еднократен налог върху депозитите над 100 хил. евро в двете най-големи банки в страната - Народната банка и Банката на Кипър. Всички депозити под този праг ще бъдат гарантирани. Депозитите над 100 хил. евро, които по законите на Европейския съюз не са гарантирани, ще бъдат замразени и използвани за погасяването на дългове. Налогът върху тези от тях в Народната банка може да достигне 40%.

 

Крайният срок за постигането на споразумение между Кипър и тройката кредитори беше днес. Европейската централна банка заплаши, че ако няма сделка ще спре средствата за двете най-големи банки в страната. Това щеше да означава колапс на банковия сектор, практически фалит на кипърското правителство и евентуално принудително излизане от Еврозоната.

 

Според източник, присъствал на преговорите между президента на Кипър и кредиторите, Никос Анастасиадис е заплашвал че ще напусне поста си. Президентът се е опитал да запази кипърския модел на офшорен финансов център, привличащ значителни капитали от Русия и Великобритания.

 

Според финансовия министър на Франция Пиер Московиси имено този модел се е провалил. Той отхвърли обвиненията, че кредиторите са прекалено строги към Кипър с думите, че страната е имала финансова система, подобна на казино, което е на ръба на фалита.