Снимка: архив БГНЕС
Литовското председателство се загрижи за отношенията между ЕС и САЩ
Продължава презокеанската турболенция около скандала с междупартньорското подслушване и следене, осветено от бившия служител на американските специални служби Едуард Сноудън. Вчерашният опит на президента Барак Обама да успокои европейците с аргумента, че и те искат да знаят в аванс какво мисли да им каже той, явно не е достатъчен за лидерите в някои столици на Стария континент. В Танзания американският държавен глава обяви, че САЩ ще предоставят на партньорите си информация по въпроса, когато самите те си изяснят какво точно е изтекло в медиите.
Френският президент Франсоа Оланд призова Евросъюза за единна позиция по сигналите, че Вашингтон е шпионирал европейските представителства отвъд океана. „Европа трябва да заеме координирана, единна позиция относно изискванията, които трябва да бъдат спазвани, и обясненията, които трябва да поискаме”, заяви Оланд по време на срещата си с литовския си колега Далия Грибаускайте, чиято страна пое шестмесечното председателство на ЕС.
Обвиненията, че Националната агенция за сигурност на САЩ е подслушвала европейски офиси и институции предизвикаха безпокойство в Европа. Оланд вече обяви, че разкритията поставят под въпрос готвените преговори между ЕС и САЩ по споразумението за свободна търговия, които трябваше да започнат следващата седмица. В Германия говорител на канцлера Ангела Меркел разпространи острата реакция на правителството в Берлин. По думите му тайните операции са достойни за Студената война, а подслушването на приятели е неприемливо.
Според литовското председателство обаче обвиненията към Вашингтон не трябва да накърняват двустранните отношения:
„Разбираемо е, че информацията, която се появи наскоро, събуди безпокойство”, заяви външният министър на прибалтийската страна Линас Линкевичюс. „Въпреки това, не смятам, че е продуктивно да се обсъждат съобщения в медиите или класифицирани документи, които никой не е виждал”, посочи първият дипломат. „Силните политически и икономически отношения между ЕС и САЩ не трябва да бъдат накърнени”, категоричен е министърът.