Икономистите предлагат и изравняване на възрастта за пенсиониране при мъжете и жените

"България би могла да помисли за по-малко увеличение на размера на социалните осигуровки от около два процентни пункта, което да намали държавните субсидии без да поражда големи смущения на пазара на труда". Това се посочва в доклад на Световната банка за България, озаглавен „Смекчаване на икономическото въздействие на застаряването на населението: Възможни варианти за България”, пише "Фокус".

 

Увеличаването с шест процентни пункта на размера на пенсионните вноски, удържани от индивидуалните работни заплати, би запълнило празнотите във финансирането, посочват още от Световната банка.

 

От документа ставало ясно, че въпреки реформите в последните години, пенсионната система в България остава зависима от държавните субсидии.

 

Правителството може да предприеме стъпки за насърчаване на спестяванията чрез по-нататъшно увеличаване на възрастта за пенсиониране, стимулиране на допълнителното доброволно пенсионно осигуряване и разширяване на финансовата информираност и образованост, пишат експертите.

 

Икономистите предлагат и изравняване на възрастта за пенсиониране при мъжете и жените, като тя е над 65 години.

 

Прогнозата на Световната банка е категорична - в България ще живеят все по-малко хора, а населението ще става все по-старо. Очаква се през 2050 г. всеки трети бългрин да е над 65 години, а само един на всеки двама да е в трудоспособна възраст.


Това означава, че все по-малко работещи ще издържат все повече пенсионери. В този смисъл се очаква безработицата да намалее. Но не заради подем в икономиката, а защото няма да има кой да работи.


Експертите предвиждат и проблеми с изплащането на пенсии и социални добавки. За да бъде стабилна пенсионната система, една от препоръките е да плащаме с 2 процентни пункта повече за осигуровки.


Подробносите за всичко това - в новините ни в 16:00 и в 19:00 часа